×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA u vendos kufizime të vizave zyrtarëve të Partisë Komuniste në Kinë

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Sekretari i Shtetit amerikan, Mike Pompeo, ka thënë se Washingtoni u ka vendosur kufizime të vizave, zyrtarëve të Partisë Komuniste në Kinë, pasi besohet të jenë përgjegjës për frenimin e lirisë në Hong Kong.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Pompeo tha se sanksionet ishin vendosur për zyrtarët e tanishëm dhe atyre të mëparshëm të partisë.

  Ai u shpreh se masa pasoi në bazë të paralajmërimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për të ndëshkuara Pekinin për një ligj të propozuar që mund të prishë autonominë e Hong Kongut.

  Me këtë rast Kina reagoi duke thënë se vendimi i SHBA-së nuk ishte i duhur dhe duhet të tërhiqet.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka shpërndarë një video me një përmbledhje nga pjesëmarrja e saj në Samitin për Paqe që u mbajt në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i AAK-së, njëherit kryetar i OVL-UÇK-së në Pejë, Gazmend Syla, për FrontOnline thotë se pensionet që marrin aktualisht veteranët e UÇK-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Temperatura të larta do të ketë të martën në Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat maksimale do të jenë nga 28-32...
  Lajme18 Qershor 2024
  Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar Shaqir...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, për FrontOnline, thotë se është detyrim ligjor që kategoria e veteranëve të luftës, të jetë nën nivelin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Bashkimi Evropian ka thënë se afati i dorëzimit të raportit të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, rreth masave të vendosura...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.