×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA përpjekje reale për vaksinën anti-covid, Fauci: Mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në SHB, u kujtoi amerikanëve se edhe nëse një kandidat për vaksinim kalon procesin e testimit dhe është i suksesshëm deri në fund të vitit, do të kalojnë disa muaj para se vaksinimi të jetë i përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

  “Unë mendoj se ndërsa hyjmë në vitin 2021, do të kemi një vaksinë që do të ishte e disponueshme për njerëzit në Shtetet e Bashkuara,” i tha Fauci Bob Costa në Washington Post.

  Fauci vuri në dukje se disa ndërmarrje kanë pohuar se mund të kishin një vaksinë në dispozicion përpara fundit të vitit. “Unë jam pak skeptik për këtë, por, ju e dini, gjithçka është e mundur,” u shpreh ai.

  Por Fauci thotë se ai është i sigurt se një vaksinë do të jetë në gjendje të ndalojë pandeminë në gjurmët e saj, pasi të jetë e disponueshme.

  Fauci gjithashtu tha se sa më shumë njerëz të jetë e mundur duhet të vaksinohen për grip këtë vit, pasi pandemia do të komplikojë sezonin e gripit.

  SHBA është vendi më i prekur në botë nga Covid-19, me 148,490 viktima dhe 4,248,327 të infektuar.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Korenë e Veriut këtë javë për herë të parë në 24-vjet, thanë të dy vendet,...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar Shaqir...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, për FrontOnline, thotë se është detyrim ligjor që kategoria e veteranëve të luftës, të jetë nën nivelin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Bashkimi Evropian ka thënë se afati i dorëzimit të raportit të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, rreth masave të vendosura...
  Ekonomi18 Qershor 2024
  Përfaqësuesit e Bordit të Drejtorëve të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) do të vizitojnë Malin e Zi nga 17 deri...
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.