Bota/Rajoni

SHBA përpjekje reale për vaksinën anti-covid, Fauci: Mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

SHBA përpjekje reale për vaksinën anti-covid, Fauci: Mund të jetë e disponueshme në vitin 2021
08:15 | 25 Korrik 2020

Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në SHB, u kujtoi amerikanëve se edhe nëse një kandidat për vaksinim kalon procesin e testimit dhe është i suksesshëm deri në fund të vitit, do të kalojnë disa muaj para se vaksinimi të jetë i përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

“Unë mendoj se ndërsa hyjmë në vitin 2021, do të kemi një vaksinë që do të ishte e disponueshme për njerëzit në Shtetet e Bashkuara,” i tha Fauci Bob Costa në Washington Post.

Fauci vuri në dukje se disa ndërmarrje kanë pohuar se mund të kishin një vaksinë në dispozicion përpara fundit të vitit. “Unë jam pak skeptik për këtë, por, ju e dini, gjithçka është e mundur,” u shpreh ai.

Por Fauci thotë se ai është i sigurt se një vaksinë do të jetë në gjendje të ndalojë pandeminë në gjurmët e saj, pasi të jetë e disponueshme.

Fauci gjithashtu tha se sa më shumë njerëz të jetë e mundur duhet të vaksinohen për grip këtë vit, pasi pandemia do të komplikojë sezonin e gripit.

SHBA është vendi më i prekur në botë nga Covid-19, me 148,490 viktima dhe 4,248,327 të infektuar.

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera