×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA nuk do t’u jep viza studentëve të rinj shkaku i COVID-19

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Shërbimi Federal i Emigracionit njoftoi se studentë të rinj nga jashtë nuk do të jenë në gjendje të hyjnë në Shtetet e Bashkuara nëse kanë marrë mësime online.

  Në një letër drejtuar fakulteteve, Shërbimi i Doganave dhe Emigracionit të SHBA tha se studentët të cilët nuk janë regjistruar deri më 9 Mars të këtij viti “ka shumë të ngjarë të mos kenë mundësi të marrin viza”, raporton aljazeera.

  Ky vendim do të prekë ata që kanë filluar studimet e tyre këtë vit, dhe do të marrin mësime përmes internetit për shkak të pandemisë së coronavirusit.

  Studentët që tashmë janë në Shtetet e Bashkuara ose kthehen nga jashtë dhe kanë vizë do të jenë në gjendje të hyjnë në Amerikë, edhe pse mund të mësojnë përmes internetit, transmeton Telegrafi.

  Administrata Trump tërhoqi rregulloren e mëparshme, e cila ua ndaloi të gjithë studentëve nga jashtë që të qëndrojnë në Shtetet e Bashkuara nëse ndjekin ligjëratat në internet.

  Disa universitete, të tilla si Harvardi dhe Universiteti i Kalifornisë Jugore, tashmë u kanë konfirmuar studentëve se nuk mund të vijnë nga jashtë.

  Këshilli për Arsimin e Lartë dhe Emigracionin tha që ishte i zhgënjyer nga ky vendim dhe se në këtë mënyrë fakulteteve u bëhet presion që të fillojnë mësimet në internet, të paktën, pjesërisht në vjeshtë.

  Kolegjet amerikane tashmë janë duke regjistruar një rënie të konsiderueshme të numrit të studentëve nga jashtë, për shkak të pandemisë dhe procesit të ngadaltë të lëshimit të vizave. Kjo ndoshta do të dëmtojë edhe financiarisht fakultetet, sepse studentët nga jashtë paguajnë tarifa më të shtrenjta të shkollimit.

  Ndryshe, vlerësohet se rreth 1.1 milion studentë të huaj studiojnë në Shtetet e Bashkuara gjersa Këshilli për Arsimin e Lartë vlerëson se vetëm 250 mijë do të regjistrohen këtë vjeshtë.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Aplikimi i Kosovës për të qenë anëtare e asocuar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s do të jetë në agjendë në takimin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.