×
 • Lajme
 • Lajme

  Selimi në takim me Jahjagën: Të mbijetuarat e dhunës seksuale do të jenë në prioritetin tim

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Selim Selim, që ka qenë këshilltar i ish-presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, sot e ka pritur në takim si ministër i Drejtësisë.

  Gjatë këtij takimi, ministri Selimi vlerësoi lartë kontributin e ish- presidentes Jahjaga, në Këshillin Kombëtar për të Mbijetuarit e Dhunës Seksuale gjatë Luftës, njofton Klan Kosova.

  Selimi tha se prioritet i tij mbetet fuqizimi i Komisionit Qeveritar për verifikimin dhe njohjen e statusit për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës, por edhe trajtimi, mbrojtja dhe mbështetja për viktimat e dhunës në familje.

  “Qasja në drejtësi mbetet e nevojshme për këto raste, andaj unë si Ministër i Drejtësisë do të bëj të pamundur që këto raste të trajtohen me prioritet”.

  Më tutje, ministri Selimi tha se është i rëndësishëm bashkëpunimi mes institucioneve të Kosovës dhe organizatave joqeveritare të cilat kanë në fokus trajtimin e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë dhe dhunës në familje.

  Ministri Selimi dhe ish- presidentja Jahjaga kanë folur edhe për fuqizimin e rolit të gruas, si dhe mbështetjen e grupeve të margjinalizuara në Kosovë.

  Ndërsa, Jahjaga falënderoi ministrin Selimi për gatishmërinë e ofruar për t’i dalë në ndihmë të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë dhe të ofrojë mbështetje për viktimat e dhunës në familje.

  facebook

  twitter

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar nga Departamenti i Krimeve të Rënda, në bashkëpunim me Prokurorinë Themelore – Prishtinë, ka zhvilluar...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.