×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Së paku 16 të vrarë nga sulmet në Afganistan

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Së paku 16 pjesëtarë të forcave të sigurisë në Afganistan janë vrarë në sulmet që dyshohet se u kryen nga taliabnët.

  Ministria e Mbrojtjes tha se së paku tetë ushtarë u vranë pas shpërthimit të një kamioni bombë nga një sulmues vetëvrasës në provincën Maidan Ëardak të hënën. Për më tepër, kjo ministri njoftoi se nëntë ushtarë të tjerë janë plagosur në këtë sulm.

  Asnjë grup nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për këtë sulm, ndonëse sulme të ngjashme në të kaluarën janë kryer nga talibanët dhe militantët e ISIS-it, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express.

  Disa orë më herët, një zyrtar afgan tha se së paku tetë pjesëtarë të forcave të sigurisë janë vrarë në një sulm tjetër në pjesën veriore të vendit.

  Esmatullah Moradi, zëdhënës i guvernatorit të provincës Kunduz, tha se militantët i sulmuan dy pika kontrolli në orët e para të së hënës, duke lënë të vrarë pesë policë dhe tre ushtarë.

  Këto sulme erdhën në kohën kur talibanët i kanë shpeshtuar operacionet e tyre, sidomos në pjesën veriore të Afganistanit, ku forcat qeveritare janë më të shfaqura.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mediet italiane kanë publikuar pamjet pas aksidentit të rëndë trafiku që ndodhi natën e 7 dhjetorit në, në Portugero pranë Venecias, ku...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mijëra peshq të ngordhur janë parë në një plazh në Japoninë veriore. Peshku, i përbërë kryesisht nga sardele dhe pak skumbri, u...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Adoleshenti, Ethan Crumbley është dënuar me burgim të përjetshëm, pa lirim me kusht, për vrasjen e katër shokëve të klasës dhe plagosjes...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.