Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rritje e numrit të pacientëve në Greqi, maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Greqia do t’i bëjë të domosdoshëm maskat në të gjitha hapësirat e mbyllura publike dhe në hapësirat e hapura ku nuk mund të aplikohet distanca e përshtatshme sociale, tha zëvendësministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias, pas një rritjeje të mëtejshme të numrit të rasteve të Covid-19.

  Greqia raportoi dje 78 raste të reja të konfirmuara Covid-19, numri më i lartë në rreth dy muaj, raporton Reuters.

  Deri më tani, janë konfirmuar gjithsej 4,447 raste Covid-19 me 202 vdekje, një numër relativisht i vogël në krahasim me shumë vende evropiane, pasi u pranuan masa shtrënguese në pranverë.

  “Faktori vendimtar për përballimin me sukses të pandemisë në fazën e parë ishte përgjegjësia e qytetarëve, përgjegjësia individuale e secilit prej tyre,” tha Hardalias në një fjalim televiziv.

  “Ishte ‘sekreti’ i suksesit të Greqisë dhe ne të gjithë duhet të tregojmë të njëjtën përgjegjësi dhe kujdes në këtë fazë,” tha ai.

  Autoritetet shëndetësore i bënë maskat e domosdoshme për konsumatorët në supermarkete 10 ditë më parë, dhe ato kanë qenë të detyrueshme në transportin publik që nga më parë.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.