×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rreth 80 milionë të zhvendosur gjatë vitit 2019

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Rreth 80 milionë njerëz në gjithë botën, që i bie rreth një për qind e gjithë popullatës, janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre gjatë vitit të shkuar për shkak të konflikteve, është bërë e ditur nga Kombet e Bashkuara.

  UNHCR-i në raportin vjetor “Trendet globale” thotë se ky numër është për nëntë milionë më i madh krahasuar me vitin e shkuar dhe për 41 milionë më i madh krahasuar me vitin 2010.

  Sipas të dhënave në raport, 79.5 milionë të të zhvendosurve i përbëjnë banorët e Sirisë, Venezuelës, Afganistanit, Sudanit Jugor dhe Mianmarit.

  “Shifra prej 80 milionëve është më e madhja qëkur UNHCR-i ka nisur sistematikisht të regjistrojë të dhënat dhe kjo është shumë shqetësuese. Kjo është përafërsisht një për qind e gjithë popullatës në botë”, ka thënë komisari i lartë i Kombeve të Bashkuara për refugjatët, Filippo Grandi.

  Ai ka thënë se 73 për qind e të zhvendosurve kanë kërkuar azil në shtetet fqinje. Sipas të dhënave të UNHCR-it, 107.000 të zhvendosur kanë kërkuar azil në vendet e treta.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Vip20 Shkurt 2024
  Meriton Mjekiqi në ditën e sotme ka prishur sfidën e ‘Vëllait të Madh’. Kjo pasi ai hyri në pishinë duke dënuar kështu...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Besa Gaxherri nga LDK-ja thotë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë të dëmtuara, madje sipas saj, edhe më...
  Sport20 Shkurt 2024
  Ish-trajneri i portierëve tek Blackburni, Steven Drench, njëherësh ish-trajner i portierit të Arsenalit, David Raya, ka thënë se duart gjigante të reprezentuesit...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.