×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rikthehen infektimet me Covid-19, shtohen shifrat në Itali

  FrontOnline
  10 Shtator 2020

  Pas një periudhe të gjatë stabilizimi, e cila ushqeu shpresat se në Italinë e kthyer në njërin prej vendeve më të goditura nga koronavirusi gjendja po ecte drejt ritme te shpejta drejt një përmirësimi të ndjeshëm, shifrat e reja kanë mbjellë sërish shqetësim.

  Gati 1.600 raste të tjera pozitivë janë shënuar në fqinjin tonë përtej Adriatikut gjatë 24 orëve të fundit, të zbuluara siç thonë dhe autoritetet falë një shtimi të testeve të realizuara. Ndërkohë nga Covid 19 regjistrohen 10 viktima, ndërsa është në rritje dhe numri i të shtruarve ne terapi intensive. Aktualisht, bilanci total i jetëve të humbura atje llogaritet në mbi 35.500, ndërsa të prekurit janë 283,000, raporton TCh.

  Ndërkohë, numri global i vdekjeve nga pandemia e koronavirusit arriti në mbi 900,000, sipas Universitetit Johns Hopkins, ndërsa infektimet kapin shifrën 27.7 milionë. E gjithë kjo në kohën kur kompania lider në garën globale për prodhimin e një vaksine kundër sëmundjes, AstraZeneca i ndërpreu testet dhe studimin klinik për shkak se një vullnetar pati probleme të pashpjegueshme shëndetësore. Megjithatë, kompania britanike sqaroi se pezullimi i përkohshëm i studimit është një masë rutinë për raste të tilla.

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, doli para një gjykate në Nju Jork të hënën, për t’u përballur me akuzat për...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të hënën përdorimin e një vaksine të dytë të malaries për të frenuar sëmundjen kërcënuese për jetën,...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.