Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Rasti Panda”, Markovic thotë se këtë krim e bëri “Legija”, deshi ta prezanton UÇK-në si terroriste

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ish eprori i Sigurimit Shtetëror (Drzavna Bezbednost) të Serbisë kishte ofruar dëshmi se rastin e vrasjes së 6 të rinjve në kafenenë ‘Panda’ në Pejë në vitin 1998 e kishte urdhëruar DB serbe, me urdhër të Radomir Markovic dhe e kishte kryer Njësiti i Operacioneve Speciale (JSO), të ashtuquajturat Beretat e Kuqe famëkeqe të komanduara nga krimineli Miroslav Ulemek ‘Legija’.

  Këta të dy e akuzonin njëri tjetrin për vrasjen e të rinjve në Pejë e krimi i rëndë mbetet ende i pazgjidhur

  Rasti ‘Panda’ që ende mbetet i pazgjidhur dhe shtyhet drejt harresës nga autoritetet serbe të drejtësisë gjatë është dyshuar dhe ka dëshmi se ishte inskenuar nga DB dhe JSO, organizime këto kriminale në kohën e Milosevic që kishin kryer krime lufte në luftërat e shpërbërjes së ish Jugosllavisë.

  ‘Legija’ që vuan dënimin me burg në Serbi për organizmin e vrasjes së kryeministrit serb Zoran Djindjic, ishte i përfshirë drejtpërdrejt i përfshirë në këtë krim në Pejë sipas dëshmisë së ish agjentit të vet DB’së.

  Ky burim i kishte thënë se qeveria e Serbisë se individë të caktuar brenda sigurimit serb, saktësisht ish eprori i DB, Radomir Markovic, i cili ka pretenduar se ishte ‘Legija’ që e kishte organizuar, ndërsa vet ‘Legija’ ka thënë se është i gatshëm të dëshmoj se ishte Markovic që e kishte bërë.

  Markovic, raportohet se ka dëshmi se grupi që kreu aksionin, i cili u shfrytëzua për të fajësuar shqiptarët dhe u përdor si shkas për veprimin e forcave serbe në Kosovë.Ulemek komandanti serb i Beretave të Kuqe ka fajësuar drejtpërdrejt Markovic si urdhërues i aksionit, e ndërsa këta të dy fajësojnë njëri tjetrin tani një gjë është e qartë se krimin e ka kryer shteti serb sipas burimit të gazetës serbe Kurir, transmeton Metro.
  .

  Ky krim, vrasja e 6 të rinjve serbë, ishte përdorë si pretekst për kryerjen e aksioneve në Kosovë, burimi i gazetës serbe shton se Serbisë i duhet të shpëlahet nga krimet e bëra dhe hijet e sakrificës së bijve tanë dhe drejtësia të vendoset sa do e dhimbshëm.

  Presidenti serb tani Vucic në vitin 2014’të, zëvendës kryeministër kishte tërhequr akuzat e pabaza e qesharake se gjoja krimi ishte kryer nga njësiti special britanik SAS me urdhër të agjencisë sekrete britanike MI6.

  Sot Vucic si president serb vazhdon të mohoj masakrat e kryera në Kosovë nga njësitet serbe në luftën e Kosovës dhe ankohet për gjoja keqtrajtim të serbëve që guxojnë të flasin të vërtetën.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Banka Qendrore Zvicerane rriti normën e saj të interesit me 50 pikë bazë në 1.5 për qind të enjten mes shqetësimeve që...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Gjatë vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ishte i ftuar në një bisedë në studion e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mblodhi 1.5 milionë dollarë në tre ditë pasi pretendoi se do të arrestohej. Megjithatë, arrestimi nuk u...
  Të tjera
  Sport23 Mars 2023
  Për 90 minuta “Zahir Pajaziti” ushtoi nga atmosfera e krijuar prej “Legjendave” dhe “Xhebrailave”. Bile edhe ndeshja ishte e zjarrtë pasi në...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se nuk pret që të bëhen publike hetimet se kush është përgjegjës për shpërthimet e...
  Sport23 Mars 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë ka kërkuar masën e arrestit shtëpiak për kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi. Fillimisht ndaj...
  Lajme23 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive ka reaguar ndaj vendimit të sotëm të ZRRE-së me të cilin do të...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar kundërshtarin e tij kryesor politik në zgjedhjet e ardhshme, Kemal Kilicdaroglu, për takimin me opozitën...
  Sport23 Mars 2023
  Sot për vizitë në FFK ka qenë një delegacion i trupave të KFOR-it italian, të cilët u pritën nga nënkryetarët Bakir Burri...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.