×
 • Lajme
 • Lajme

  Ramush Haradinaj ka një udhëzim për Kryeministrin Hoti kur të shkojë në Washington

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, po thotë se mirëpret ftesën amerikane për takim në mes të Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë më 2 shtator, derisa i ka bërë thirrje kryeministrit Hoti që të ketë një qasje serioze në diskutimet që do të ndodhin.

  Sipas Haradinajt, i cili tashmë e ka bërë të hapur edhe ambicien e tij për t’u bërë president i Kosovës, duhet ruajtur momentumi i lidershipit amerikan.

  “E mirëpres ftesën e të Deleguarit Special të Presidentit Trump për takim në Washington me 2 shtator mes Kosovës dhe Serbisë. Takimi i këtij niveli është mëse i mirëpritur dhe i bëj thirrje Kryeministrit Hoti që këtë herë të ketë qasje serioze në menaxhim dhe në format të temave dhe takimit duke e ruajtur momentumin e lidershipit amerikan”, ka thënë Haradinaj.
  Në fund, Haradinaj thotë se SHBA’të janë të vetmit garantues për arritjen e finales me Serbinë për njohje reciproke me kufij të paprekur.

  “Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë e vetmja garancë në arritjen e marrëveshjes përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, për njohje reciproke në kufijtë ekzistues duke ruajtur karakterin unitar të shtetit”, ka përfunduar Haradinaj.

  Kreu i AAK’së kishte kritikuar Hotin për takimin në Washington, për faktin se në takim nuk e kishte marrë Selim Selimin e AAK’së.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA), ka gjetur shkelje të shumta në ministrinë e Financave, Punës dhe Transfereve. Tek kategoria e ndarjes së...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, zëvëndësministri i Mbrojtjes Syla, ambasadori Mehdi Halimi, drejtori i Përgjithshëm i Policisë Gazmend Hoxha dhe...
  Lajme18 Qershor 2024
  Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Ekaterina Trendafilova, e ka paralajmëruar Nasim Haradinajn që t’iu përmbahet kushteve të përcaktuara...
  Të tjera
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Lajme18 Qershor 2024
  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me kryeministrin e ri serb, Millosh Vuçeviq, në Athinë. Lajçak tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.