×
 • Lajme
 • Lajme

  Ragmi Mustafa thotë se vota e shqiptarëve në Preshevë u manipulua, tregon pse ata bojkotuan

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në Serbi, shqiptarët e Luginës së Preshevës të cilët për herë të parë u unifikuan në një listë të përbashkët, kanë siguruar dy ulëse në parlamentin serb, derisa po shpresojnë për të tretën.

  Derisa kjo u konsiderua si arritje e madhe, Kryetari i PDSH-së në Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafa, partia e të cilit nuk mori pjesë në zgjedhje hedh dyshime për amplifikim të votave në kutitë e votimit.

  Mustafa i cili thotë se pjesëmarrja e shqiptarëve në votime ishte shumë e ulët, rreth 5-6%, dyshon se vota e qytetarëve preshevarë është keqpërdorur, shkruan Reporteri.

  “Ne kemi montuar pjesëmarrjen në votime të shqiptarëve dhe ka qenë shumë e vogël, deri diku në 5-6%. Gjithsesi, në kutitë e votimit janë amplifikuar, duke dalë disa qindra herë më shumë vota. T’i vidhet qytetarit të lirë shqiptar vota kështu, kjo gjë ndodh vetëm në vendet afro-aziatike ose vendet e lindjet, dhe në Serbi. Po në Serbi situata nuk është më e mirë, pasi edhe opozita ka bojkotuar zgjedhjet dhe partia e Vuçiç ka dalë e vetme dhe komisionerët e tij ia kanë dalë t’i mbushin kutitë në mënyrë marramendëse”, u shpreh ai.

  Ai ndër të tjera thotë se përkundër se shqiptarët edhe më parë janë përfaqësuar me një deputet në parlamentin serb, nuk është bërë ndonjë arritje e madhe.

  “Ne kemi pasur deputet shqiptar dhe ka qenë për shumë vite, por nuk është arritur asnjë lëvizje për shqiptarët, pasi nuk e kanë akoma të drejtën për të përdorur simbolin kombëtar. Nëse kjo gjë nuk është arritur për 30 vite, ku është ideja që do të arrihet këtë mandat? Nëse duhet zgjedhje për Luginën e Preshevës, të bëhen për parlamentin e Shqipërisë, që të kenë deputetë në këtë parlament dhe atë të Kosovës. Ashtu sikurse kanë nisur serbët deputetë serbë nga territori i Kosovës në parlamentin e Serbisë. Nëse serbe u njihet kjo e drejtë, pse të mos u njihet shqiptarëve kjo e drejtës? Vetëm Serbia di të ngrejë zërin në Këshillin e Sigurimit? Këtë duhet të bëjë edhe qeveria shqiptare dhe ajo e Kosovës, në mënyrë që shqiptarët të thonë hallet e tyre aty ku dëgjon, jo në veshin e shurdhët të Beogradit”, tha Mustafa në një intervistë për oranews.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Departamenti i Krimeve të Rënda i Prokurorisë Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osman është takuar me homologen e saj sllovene, Natasha Pirc-Musar, në margjinat e Samitit të Paqes për Ukrainën që u...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidenti Bajram Begaj zhvilloi sot në Berlin një takim me përfaqësues të mërgatës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme në fusha të...
  Të tjera
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që...
  Lajme20 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se mjeti që u gjet në rrugën “Shpëtim Robaj”, nuk ishte shpërthyes. Flora Ahmeti, zëdhënëse e Policisë...
  Vip20 Qershor 2024
  Ya Nina është një nga reperet relativisht të reja në industrinë e muzikës, ndonëse ajo po gjithnjë e më shumë po merr...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka njoftuar se ka marrë pjesë  në përmbyllje të punimeve të seancës së 11-të plenare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.