×
 • Lajme
 • Lajme

  Ragmi Mustafa: Shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë frikë të shkojnë në spitalet e Vrajës dhe Leskovcit

  FrontOnline
  13 Gusht 2020

  Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Ragmi Mustafa në RTV Dukagjini thotë se ka një rritje të numrit të infektimeve në Luginën e Preshevës por s’ka statistika të vërteta.

  “Shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë frikë se nuk do të marrin shërbimet e nevojshme shëndetësore në spitalet e Vrajës dhe Leskovcit. Një numër i madh i shqiptarëve po shërohen në shtëpitë e veta pasi në spitalet e Vrajës dhe Leskovcit nuk ka asnjë mjek shqiptarë”, tha ai.

  Mustafa thotë se frika e shqiptarëve ndaj këtyre spitaleve është e bazuar në politikat diskriminuese shtetërore ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

  Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar thotë se falënderon ministrin Zemaj për interesimin për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

  “Ministri Zemaj ka thënë se do të hapet një konkurs i veçantë ku do të kenë vend edhe specializantët nga Lugina e Preshevës”.

  Mustafa thotë se kanë kërkuar nga Zemaj që edhe spitalet e Kosovës të jenë të gatshme që të trajtojnë edhe pacientët nga Lugina e Preshevës nëse këta të fundit shprehin gatishmëri.

  “Me një bashkëpunim mund të ndërtohet në Kosovë një spital që do të trajtonte pacientët nga Lugina e Preshevës”, deklaroi ndër të tjera Ragmi Mustafa.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.