×
 • Lajme
 • Lajme

  Qeveria: Kryeministri e ka mbështetjen e liderëve për procesin e dialogut

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Kryeministri Avdullah Hoti pas takimit të thirrur me Forumin e liderëve politikë ka thënë se atij është dhënë mbështetje e plotë për procesin e dialogut nga partitë politike pjesëmarrëse, njofton Zyra e Kryeminsitrit.

  “Të gjithë përfaqësuesit e partive politike të vendit të përfaqësuara në këtë forum, i dhanë mbështetje të plotë kryeministrit Hoti dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës për procesin e dialogut politik me Serbinë”, thuhet në komunikatën e kryeministrisë.Hoti në këtë takim ka njoftuar Forumin e partive lidhur me rifillimin e dialogut me Serbinë javën e kaluar.

  “Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti e ka njoftuar sot Forumin e partive politike për ecurinë e deritanishme të dialogut me Serbinë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, i cili, siç ritheksoi ai, duhet të përfundojë me normalizim të marrëdhënieve në mes dy vendeve dhe me njohje reciproke. Me këtë rast, kryeministri Hoti shtjelloi ecurinë e deritanishme të procesit të dialogut, duke nisur që nga Samiti i Parisit, mbajtur më 10 korrik 2020 nëpërmjet video-konferencës, në të cilin morën pjesë Presidenti Macron, Kancelarja Merkel, Përfaqësuesi i Lartë i Politikës së Jashtme i BE-së Borrel, Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së për dialogun Lajçak dhe presidenti serb Vuçiq, video-konferenca e datës 12 korrik 2020, në mes kryeministrit të Kosovës dhe

  Presidentit të Serbisë, e udhëhequr nga z. Borrel dhe z. Lajcak, deri te takimi i fundit me presidentin serb në Bruksel, që është mbajtur më datë 16 korrik 2020, po ashtu me ndërmjetësimin e përfaqësuesve të lartë të BE-së”, thuhet në njoftim.Tutje, Hoti ka thënë se procesi i dialogut do të jetë transparent dhe kuvendi e opinioni i gjerë do të njoftohet hollësisht për secilin takim.“Kryeministri Hoti, edhe me këtë rast, ka ritheksuar se i tërë procesi i dialogut do të jetë plotësisht transparent, ndërsa Kuvendi i Kosovës, Forumi i partive politike dhe opinioni i gjerë në vend do të njoftohet hollësisht për secilin takim”, thuhet tutje.

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ish-zv/guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fatmir Gashi ka deklaruar se çështja e dinarit nuk është dashtë të bëhet pjesë e dialogut....
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Kosova dhe Serbia sot kanë zhvilluar një takim në Bruksel. Të dyja palët i ka mbledhur i dërguari i BE-së për dialogun,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në Bruksel ka përfunduar takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit evropian për dialogun, Mirosllav...
  Të tjera
  Sport27 Shkurt 2024
  Lionel Messit thuhet se mund t’i bashkohet një tjetër ish-bashkëlojtar i Barcelonës në Inter Miami. Në verën e vitit 2023, Messi hoqi...
  Vip27 Shkurt 2024
  Moderatori i njohur kosovar, Labinot Gashi nuk do të jetë më në KTV. Labi ka njoftuar se ka ndërprerë bashkëpunimin me televizionin...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Pas takimeve të ndara, në Bruksel po zhvillohet takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, Policia ka gjobitur shoferin për tejkalim në vijë të plotë. Policia ka arritur që ta identifikojë...
  Sport27 Shkurt 2024
  Përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave për të dytin vit radhazi ka triumfuar në turneun ndërkombëtar “Turkish Women’s Cup”, që u...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka thënë se arsyeja pse s’ka mundur të marrë pjesë në mbledhjen e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.