×
 • Lajme
 • Lajme

  Prizrenit vjet i kanë tepruar 3.5 milionë euro nga granti qeveritar

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  omuna e Prizrenit vitin e shkuar nuk ka arritur t‘i shpenzojë mbi 3.5 milionë euro nga granti qeveritar, të cilat kanë shkuar në suficit. Kjo shumë është më e lartë se suficiti në vitin 2018, që ka qenë afro 2.4 milionë euro.

  Monitoruesit nga radhët e shoqërisë civile rritjen e shumës së suficitit nga granti qeveritar e kanë cilësuar si dështim të qeverisë lokale në planifikim dhe menaxhim në sektorë të caktuar, shkruan KOHA.

  Njëherësh kanë shprehur qëndrimin se raporti financiar vjetor është dashur të publikohet më herët, dhe se Kuvendi i Komunës ka dështuar në kërkimin e llogaridhënies nga ekzekutivi lokal lidhur me çështjet financiare.

  Drejtoria e Ekonomisë dhe Financave (DEF) në Komunën e Prizrenit ka mundësuar qasjen në raportin financiar të vitit 2019, ku shkruan se nga granti qeveritar 3 milionë e 586 mijë euro kanë shkuar në suficit.

  “Granti qeveritar deri në fund të vitit 2019 është alokuar në shumën prej 37.974.318 eurosh, apo 99% e shumës së planifikuar për tërë vitin. Shuma e shpenzuar nga ky burim i buxhetit komunal është 34.815.743 euro ose 91% e shumës së paraparë për vitin 2019. Pjesa e mbetur e mjeteve prej 3.586.124 eurosh ose 9% nga shuma e planifikuar shkon në suficit”, thuhet në këtë raport. Aty gjithashtu sqarohet se në vitin 2018 nga granti qeveritar “shuma prej 2.398.059 eurosh ka shkuar në suficit”.

  Gjiganti zviceran “Lika Group” synon ta zbukurojë Prishtinën (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, duke ka folur për kapacitetet, projektet dhe objektivat e FSK-së, theksoi se synimi final është anëtarësimi i...
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.