Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pompeo: ShBA-ja është duke e shqyrtuar bllokimin e aplikacionit TikTok

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë duke shikuar që t’i ndalojnë aplikacionet kineze të rrjeteve sociale, përfshirë aplikacionin e famshëm, TikTok.

  Zyrtari i lartë i Shtëpisë së Bardhë e la të hapur mundësinë e marrjes së këtij vendimi gjatë një interviste për televizionin Fox Neës. “Jemi duke e marrë këtë shumë seriozisht”, tha kryediplomati amerikan gjatë kësaj interviste.

  “Sa u përket aplikacioneve kineze në telefonat celularë të njerëzve, unë mund t’ju siguroj se Shtetet e Bashkuara do të merren me këtë, gjithashtu. Nuk dua të dal para presidentit, por është diçka që po e shikojmë”, shtoi Pompeo.

  Ai tha se njerëzit duhet ta shkarkojnë këtë aplikacion, vetëm nëse dëshirojnë që të dhënat private të tyre të jenë në duart e Partisë Komuniste të Kinës, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Një zëdhënës i aplikacionit TikTok reagoi pas deklaratës së Pompeos. “TikTok udhëhiqet nga një shef ekzekutiv amerikan, me qindra punëtorë dhe liderë kyçë për siguri, produkte dhe politika publike këtu në ShBA”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit.

  “Ne nuk kemi prioritet më të lartë sesa promovimi i një përvoje të sigurt të aplikacionit për përdoruesit tanë. Ne kurrë nuk kemi ofruar të dhëna të përdoruesve për qeverinë kineze dhe as nuk e bëjmë këtë, nëse na kërkohet”, thuhet më tej.

  Deklarata e Pompeos vjen në kohën e rritjes së tensioneve mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, të cilat janë përhapur në disa fusha, përfshirë sigurinë kombëtare, tregtinë dhe teknologjinë.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mundur ta “fusë...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i komisionit qeveritar për Personat e Zhdukur, Andin Hoti, ka bërë të ditur se Kosova ka filluar me kërkesat e saj...
  Lajme02 Qershor 2023
  Organizata Vullnetare Zjarrfikësit dhe Shpëtimit kanë arritur ta nxjerrin të gjallë një person që kishte rënë në bunar. Ngjarja ka ndodhur në...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Sipas një deklaratë të Kombeve të Bashkuara, çmimet e ushqimeve në muajin maj shënuan nivelin më të ulët në dy vjet. Indeksi...
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputetja e AAK-së, Time Kadriaj ka thënë se deputetët e VV-së me sa duket kanë parë shumë filma aksion ditëve të fundit,...
  Lajme02 Qershor 2023
  I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së...
  Lajme02 Qershor 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Viola von Cramon, i ka shtuar edhe një kërkesë shtesë tri kërkesave të Përfaqësuesit të Lartë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.