×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Polt: Na duhet zgjidhje e qëndrueshme në Ballkan e arritur në bashkëpunim me aleatët evropianë

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Ish-diplomati amerikan, Michael Polt, i cili ka shërbyer si ambasador i SHBA’së në Serbi dhe Mal të Zi, ka folur rreth involvimit të Washingtonit në procesin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

  Sipas Polt, një lidership serioz amerikan në Ballkan dhe kudo tjetër në Evropë nuk ka të bëjë me ‘tweet’-s dhe shou fotografish nga Washingtoni.

  Ai ka thënë se SHBA’së i duhet që të arrijë marrëveshje të qëndrueshme që arrihen nga diplomacia në bashkëpunim me aleatët tonë Evropian në tërësi, drejt lirisë dhe paqes.

  Ky reagim i Plot vjen pas ftesës zyrtare të Richard Grenell për mbajtjen e një takimi Kosovë-Serbi në Washington më 27 qershor.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Forcat e Armatosura të Izraelit (IDF) vranë një komandant ushtarak të Hezbollahut me një sulm ajror në makinën e tij të hënën....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka publikuar pamje nga Baza Ajrore Taktike e NATO-s në Kuçovë. Rama vuri në pah se kjo...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Qyteti zviceran i Zyrihut pagoi gabimisht punonjësit e tij dyfishin e pagës së tyre për muajin shkurt, sipas mediave lokale. Rreth 30...
  Të tjera
  Kronika27 Shkurt 2024
  Një grua ka njoftuar policinë se bashkëshorti i saj me probleme psikike e ka kanosur me thikë. Sipas raportit të policisë, i...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Policia ka dhënë detaje rreth rastit së kanosjes së dy pjesëtarëve të KFOR-it në fshatin Lubiqevë të Prizrenit. Në raport bëhet e...
  Sport27 Shkurt 2024
  Chelsea ka marrë një lajm të mirë pas humbjes në finalen e Carabao Cup nga Liverpooli të dielën në mesditë. Romeo Lavia...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Një person i dyshuar është arrestuar në Gjilan. I njëjti dyshohet për të paktën 10 raste të rënda të vjedhjeve. I dyshuari...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Sot do të mbahet takimi në mes të Kosovës e Serbisë, i thirrur nga ndërmjetësi i BE-së Miroslav Lajçak në Bruksel. Ftesa...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur pa shenja jete derisa ishte në vuajtje të dënimit në Qendrën e Paraburgimit në Hajvali. Policia, përmes raportit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.