×
 • Lajme
 • Front TV
 • Kronika
 • Front TV

  Për pesë muaj, 648 raste të dhunës në familje në Kosovë

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Rastet e dhunës në familje prej fillimit të këtij viti e deri më tani kanë shënuar rritje për 24.37 për qind në krahasim me pesë mujorin e vitit të kaluar.

  Sipas drejtorit të Departamentit për Operacione në Policinë e Kosovës, Afrim Ahmetit, gjatë periudhës janar – maj të këtij viti në policinë e Kosovës janë raportuar 648 të dhunës në familje.

  LEXO EDHE: 37 zyrtarë policorë të infektuar me Covid-19, 158 në vetizolim

  “Nga janari në maj, gjatë katër mujorit të vitit 2020, kemi pasur një rritje prej 24.37 për qind. Janar-maj 2020, kanë qenë 648 raste përderisa, janë-maj 2019 kanë qenë 521 raste. Vërtetë është shqetësuese. Ne kemi njësi të trajnuara për trajtim për rastet e dhunës në familje, dhe me shumë kujdes i trajtojmë këto raste”, ka thënë Ahmeti për Front Online.

  Ahmeti i cili vlerëson se është rritur besueshmëria e qytetarëve në raportimin e këtyre rasteve, deklaroi po ashtu se viktimat e dhunës në familje po i raportojnë këto raste në policinë e Kosovës, në kohën e duhur.

  “Edhe pse për një kategori të rasteve ne e vlerësojmë që vërtetë për çdo ditë besueshmëria e qytetarëve po rritet në policinë e Kosovës, dhe rastet që në të kaluarën nuk janë raportuar, tani qytetarët po kanë besim dhe viktimat e dhunës në familje po i raportojnë këto raste në polici në kohën e duhur”, tha tutje Ahmeti për Front Online.

   

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.