Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  PDK kritikon kryeministrin, thonë se ka shkuar në Shtëpi të Bardhë me ekip pa ekspertë, e pa strategji

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Në takimin që do të mbahet me 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është dashur të marrin pjesë edhe ekspert të fushave dhe zyrtarë të cilët kanë përvojë politike, ka thënë, deputetja e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi.

  Sipas saj, mënyra e organizimit nuk është e duhura, sepse para se të shkohet atje është dashur të dihen epilogu i këtij takimi.

  “Rreth procesit të dialogut mendoj se organizimi si është bërë nuk është i duhuri sepse para se të shkohet në dialog duhet të ketë një strategji dhe platformë, duhet të jenë temat të cilat i trajtojmë me prioritet që duhet të diskutohen. Si rrjedhim unë mendoj se delegacioni është dashur që të përbëhet përveç nga ministrat të cilët kanë shkuar mendoj se është dashur të ketë edhe ekspert të fushave, zyrtarë të cilët kanë përvojën politike dhe në diplomaci. Mendoj se edhe delegacioni do të ishte më i përmbushur dhe kryeministri do ta kishte anën më të ngritur profesionale me vete”.

  Deputetja Mulsiu-Shoshi tha se dialogu është përgjegjësi e Qeverisë. Ajo shtoi se nuk janë të informuar për temat që do të ngriten as të ekipit që ka shkuar me kryeministrin Avdullah Hoti.

  Musliu-Shoshi thotë se është shumë e çuditshme pse kryeparlamentarja Vjosa Osmani nuk është pjesë e delegacionit edhe pse ka pasur ftesë.

  “Dialogu është përgjegjësi e Qeverisë dhe duhet që ta marrë këtë përgjegjësi. Mendoj që kryeministri Hoti e ka vlerësuar të tillë dhe shpresoj që t’i shpërbejnë kryeministrit që të marrë vendimet e duhura për vendin tonë. Unë mendoj që është dashur të ketë edhe ekspert të fushave me vete. Çka është paksa e çuditshme është se edhe pse nuk ka raportuar për komision të Punëve të Jashtme nuk e kemi asnjë informatë as të temave që do të ngriten as të ekipit që ka shkuar me kryeministrin”.

  “Unë mendoj që është dashur të jetë një koordinim më i mirë në skenën politike sepse vetëm ashtu do të jetë përfaqësimi i plotë. Mirëpo edhe pse ka munguar ky përfaqësim për mua është shumë e çuditshme pse kryeparlamentarja Vjosa Osmani nuk është pjesë e delegacionit. Ajo është kryetare e Kuvendit dhe ka mundur që të përfaqësojë Kuvendin e Kosovës. Për mua është shumë e çuditshme pse kryeparlamentarja Vjosa Osmani nuk është pjesë e delegacionit dhe nuk e di se a ka pasur ajo ftesë që të jetë pjesë e këtij delegacioni”.

  Ajo potencoi se kryetari i PDK-së, Kadri Veseli është deklaruar se do ta mbështesin çdo marrëveshje që është gjithëpërfshirëse në të cilën garantohet sovraniteti i shtetit, integriteti territorial, njohja reciproke dhe anëtarësimi në OKB, raporton EO.

  “Kryetari i PDK-së ka dhënë prononcimin e tij që ne e mbështesim një marrëveshje që do të vijë në kuvend dhe që është gjithëpërfshirëse në të cilën garantohet sovraniteti i shtetit, integriteti territorial, njohja reciproke dhe garantohet anëtarësimi në OKB”.

  “Ku janë ShBA-ja ne asnjëherë nuk kemi dal të dështuar, mirëpo gjithmonë kemi dal fitimtar dhe si e tillë mendoj që edhe ShBA-të dhe BE-ja janë partnerët tanë strategjik dhe duhet që të dyja të jenë të koordinuara në mënyrë që ky proces të ecë përpara”.

  Liderët e Kosovës dhe Serbisë pritet të takohen më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë në Washington, me ftesën që u ka bërë këshilltari për Siguri Kombëtare, Robert O’Brein.

  Ky takim fillimisht ishte planifikuar të mbahej më 2 shtator. Por, ai është shtyrë për dy ditë më vonë.

  Kurse më 7 shtator, në Bruksel pritet të takohen delegacionet e të dyja vendeve, të përfaqësuara në nivelin më të lartë politik, nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Disa barnatore në Pejë shitën barna pa banderola, të cilat dyshohet se janë të kontrabanduara. Për këtë arsye, dje është bërë kontrollimi...
  Lajme23 Mars 2023
  Kosovarët mund ta paguajnë më shtrenjtë për 15 % rrymën që do të shpenzojnë nga 1 prilli e andej. Kaq është përqindja...
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-kryenegociatorja kosovare, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të mërkurën, i cili e pranoi publikisht që...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Një rast i vjedhjes grabitqare është raportuar dje në Sllatinë të Fushë-Kosovës. Viktima femër ka raportuar se derisa ishte duke qëndruar në...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kurti ftoi për bamirësi e solidaritet....
  Lajme23 Mars 2023
  Një përleshje mes disa nxënësve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në shkollën e mesme “Adem Gllavica” në Lipjan. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Lajme23 Mars 2023
  Komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme do të votojë sot edhe një herë për liberalizimin e...
  Lajme23 Mars 2023
  As pas 11 muajve, Blerim Isufaj nuk ka marrë “aminin” që i duhet për t`u emëruar Kryeprokuror i ri i Shtetit. Çështja...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.