×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pas tre muajsh hapen aeroporti i Shkupit dhe Ohrit

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Me fluturime për në Suedi dhe Gjermani, aeroporti në Shkup u hap përsëri.

  Kontrollet e rrepta janë akoma në hyrje të aeroportit, të afërmit dhe miqtë që mirëpresin mysafirë nga jashtë nuk guxojnë të jenë në ndërtesë, dhe ata që do të udhëtojnë duhet të arrijnë tre orë para fluturimit të planifikuar. Dezinfektuesit janë afër derës së parë, pastaj ka një kamerë që kontrollon temperaturën e pasagjerëve, dhe nëse dikush është i dyshimt, e dërgojnë në një dhomë të veçantë në aeroport.

  Por, udhëtimi me një pasaportë të Maqedonisë nuk lejohet tani për tani. Për të hipur në aeroplan, ju duhet një pasaportë nga një shtet anëtar i BE-së, nga zona shengen, ose një dokument që garanton që personi punon ose jeton në një nga vendet e Evropës Perëndimore.

  Jo vetëm për pasagjerët që largohen nga vendi, kontrollet e aeroportit janë gjithashtu të rrepta edhe për hyrjen në Maqedoni.

  “Pasagjerët e parë që mbërritën në aeroportin e Shkupit këtë mëngjes ishin pasagjerë nga Stambolli, ata ishin gjithashtu pasagjerët e parë që arritën në këtë aeroport pas një pauzë tre-mujore”.

  Pasi udhëtarët kaluan të gjitha kontrollet, pati një pritje emocionale nga të dashurit e tyre, lotët nuk munguan.

  Përndryshe, sot nga nga aeroporti i Shkupit do të realizohen 28 fluturime me 1700 pasagjerë./alsat

  facebook

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Këshilltarja politike e Kryeministrit Albin Kurti për Luginën e Preshevës, Ardita Sinani, ka publikuar pamje të rralla kur ishte votuar në Preshevë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Njëmbëdhjetë persona janë shtruar në spital dhe rreth 130 janë evakuuar pasi një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë banimi në...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Ndarja e fondeve për Ukrainën është thelbësore. Kështu deklaroi kreu i Pentagonit, Lloyd Austin, duke nënvizuar se nëse Ukraina humbet luftën, vendet...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka deklaruar për Front Online se çështja e dinarit nuk është dashur fare të jetë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Ndarja e fondeve për Ukrainën është thelbësore. Kështu deklaroi kreu i Pentagonit, Lloyd Austin, duke nënvizuar se nëse Ukraina humbet luftën, vendet...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Pas vrasjeve të ditës së djeshme të banorëve të Gazës nga ushtria izraelite, kur mbetën të vdekur më shumë se 100 palestinezë,...
  Sport01 Mars 2024
  Arda Guler nuk pritet të rrisë rolin e tij në Real Madrid në sezonin e ardhshëm. Reprezentuesi turk ka përjetuar një fillim...
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.