×
 • Lajme
 • Lajme

  Pas nënshkrimit, Hoti e Grenell njëzëri: Kjo marrëveshje do të krijojë mijëra vende pune

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  I dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell sot është takuar me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, me të cilin ka nënshkruajtur marrëveshjen për fillimin e zbatimit të marrëveshjes për normalizimin ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë, të arritur më 4 shtator në Uashington, raporton Front Online.

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes Grenell dhe Hoti kanë mbajtur një konferencë për media ku, Kryeministrit Hoti tregoi se cfarë kanë biseduar gjatë takimit me delegacionin e SHBA-së të kryesuar nga Grenelli.

  Hoti tha se prezenca e delegacionit amerikan, tregon serizoitetin e Presidentit Trump për arritjen e marrveshjës finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  “Ne sot ishin të nderuar të presim në qeverin e kosovës delegacionin e kryesuar nga grenelli ishte një agjencion kyqe për zbatimin e marrëveshjës në Shba, prezenca e tyre e tregon seriozitetin e presidentit tranp drejt finalizinit të marrveshjes finale ndërmjet te dy vendeve, kishim një bised të detajuar për të gjitha pikat e marrveshjës, tani është krijuar një momentum i ri,  kjo marrveshje do të krijoj mijra vende të reja të punës, ne i kemi bërë përgaditjet e nevojshme dhe presim që ministrat përkatës të lëvizin në zbatim të marrveshjes”, deklaroi Hoti.

  Ndërsa Grenelli, tha se kjo arritje e marrveshjës do t’i ndihmojë ekonomisë së Kosovës dhe do të hapen shumë vende të reja të punës.

  “Jam i lumtur të jam këtu, për një marrveshje të rëndësishme, këtu iam të tregoj marrveshjen ekonomike, zbatimi i kësaj marrveshjë është me rëndësi dhe ne jemi këtu për ta bërë atë funksionale.

  Dua të falenderoj presidentin thaci, kryeministrin dhe ministrit për punën që kanë bërë për këtë projekt, ne do t’i ndihmojmë ekonimis, do të hapim vende të reja të punëa, Presidenti Trump që nga fillimi ka qenë pro marrveshjës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  “Ne çfarë po bëjmë është krijimi i vendeve të reja te punës për popullon e Kosovës”, u shpreh Grenell.

  Përvec Grenellit në Kosovë ka arritur edhe  një delegacion i qeverisë amerikane i udhëhequr nga kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA-së (DFC) Adam Boehler.

   

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/1037149583372692/

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme21 Prill 2024
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka njoftuar vdekjen e bashkëluftëtarit Ali Hoti. Lushtaku ka është shprehur se ai ishte njëri prej luftëtarëve...
  Lajme21 Prill 2024
  Prindon Sadriu, bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë thirrje për përgatitje për përballjen e nesërme mes Osmanit dhe presidentit...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.