×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pamje mahnitëse vijnë nga Azia, shikoni eklipsin e rrallë diellor (FOTO)

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Pamje të mrekullueshme na vijnë nga Kina, ku një eklips i rrallë diellor ka ndodhur në pjesën e Azisë së Jugut, Kinës Jugore dhe Tajvanit.

  Fotografët kanë fotografuar eklipsin unazor – i njohur gjithashtu si një unazë zjarri – ku Hëna kalon midis Tokës dhe Diellit.

  Ky eklips përkoi me solsticën e verës – dita më e gjatë e hemisferës veriore të vitit.

  Ky eklip ndodh çdo vit dhe shihet vetën në disa vende të planetit tonë. Zgjati vetëm 90 sekonda në pikën e saj të kohëzgjatjes maksimale.

  Sipas astronomëve, shikimi i eklipsit është ekuivalent i kalimit nga një llambë 500W në një llambë 30W.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme28 Maj 2024
  Analisti politik, Artan Muhaxhiri, për FrontOnline thotë se puna dhe se si e kanë marrë pushtetin kryetarët në komunat veriore, ka qenë...
  Lajme28 Maj 2024
  Deputetja e AAK-së¸Time Kadrijaj, për FrontOnline thotë se nuk ka ndonjë raport që vlerëson punën e katër kryetarëve të komunave veriore. ‘’Nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Faton Klinaku, ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, ka thënë se Prokuroria e Speciales ka marrë para nga Rusia...
  Lajme28 Maj 2024
  Në Gjykatën Speciale në Hagë sot do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, i njohur si rasti “Thaçi dhe të...
  Lajme28 Maj 2024
  Sot në orën 18:00, mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, thuhet në njoftimin dërguar mediave. Në këtë ngjarje pritet të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.