×
 • Auto
 • Auto

  Opsioni në iPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Mes protestave dhe mllefit të përhapur mbi brutalitetin e policisë, një opsion në iPhone që ndihmon përdoruesit të regjistrojnë automatikisht bashkëveprimet e tyre me policinë, gjatë ndalimit në rrugë – po fiton popullaritet.

  Opsioni i cili përdoret gjatë vozitjes, mund të aktivizohet në momentin që ju flisni me “asistentin Siri”, dhe i shpjegoni se po bëni një ndalesë në rrugë nga policia.

  Aktivizimi do të ndalojë çdo muzikë që jeni duke e dëgjuar në telefon, kështu, aktivizoni “Do Not Disturb mode” për të bllokuar çdo thirrje, dhe hapni kamerën tuaj përpara se të filloni një video-regjistrim.

  Opsioni i dërgon mesazh një kontakti të paracaktuar, duke ia bërë të ditur atyre që ju keni bërë ndalesën dhe gjurmon vendndodhjen tuaj aktuale.

  Pasi të ndaloni regjistrimin, ajo automatikisht dërgon një kopje të videos në një kontakt të paracaktuar dhe ju jep mundësinë për ta dërguar atë në iCloud ose Dropbox.

  Regjistrimi i vendndodhjes, u krijua për herë të parë në vitin 2018 nga Redditor, Robert Peterson, por është duke u përdorur së fundmi për të rregulluar çdo problem, dhe tani quhet “jam ndaluar në rrugë”.

  “Unë thjesht kam dashur që opsioni të jetë në dobi të njerëzve, pasi diçka e papritur mund të ndodhë gjatë ndalesës nga policia”, tha kompania.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Auto20 Shkurt 2024
  Sony Honda Mobility është një sipërmarrje e përbashkët automobilistike midis Honda dhe Sony që synon të prodhojë automjete elektrike me teknologji të...
  Auto16 Shkurt 2024
  Mijëra makina nga markat luksoze gjermane Audi dhe Porsche janë bllokuar në portet e Shteteve të Bashkuara për shkak të kontrolleve doganore...
  Auto15 Shkurt 2024
  Në forumin shumë të njohur Reddit, një përdorues pyeti të tjerët se cilat mite të lidhura me makinat dhe legjendat urbane i...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Donald Trump në një interviste me Fox News ka krahasuar problemet e tij ligjore me persekutimin e figurës së opozitës ruse Alexei...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka deklaruar se marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk janë për...
  Front TV21 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë, Jorn Rohde, ai francez, Olivier Guerot dhe ambasadori i Italisë, Antonello De Riu, kanë shkuar në Qeveri të Kosovës...
  Vip21 Shkurt 2024
  Aktori dhe komediani Eewen Macintosh, i cili luajti Kit Bishop në serialin "The Office", vdiq në moshën 50-vjeçare. Ewan Mackintosh ishte më...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e përdorur dikur nga agjentët sekret në kohën e...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Me propozim të prokurorit special Ilir Morina, është mbyllur për publikun gjykimi ndaj të akuzuarit Dejan Raciq, i cili ngarkohet për dhunim...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.