×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një 23 dhe një 29-vjeçar vdesin nga koronavirusi në Maqedoni

  FrontOnline
  15 Shtator 2020

  Në Maqedoninë e Veriut të martën janë regjistruar nëntë të vdekur nga koronavirusi i ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë në këtë shtet.

  Në mesin e viktimave janë edhe dy persona të rinj të moshës 23 dhe 29-vjeçare nga Shkupi dhe Strumica.

  Instituti i Shëndetit Publik ka njoftuar se njëri nga viktimat ka vajtur nga kanceri ndërsa tjetri nga mbipesha.

  Me viktimat e ditës së martë numri i përgjithshëm i të vdekurve ka arritur në 661, më shumë se gjysma e tyre nga Shkupi.

  Sa i përket të infektuarve, nga testimi i 1,404 mostrave, në 24 orët e fundit janë regjistruar 98 raste të reja me koronavirus. Më shumë se gjysma prej tyre apo 50 janë regjistruar në Shkup, derisa numër më i vogël është regjistruar në 15 qytete tjera.

  Në mesin e të infektuarve është edhe një fëmijë i moshës njëvjeçare. Ai kishte qëndruar në kopsht ditën e parë të hapjes së këtyre institucioneve të kujdesit, por ende nuk është vërtetuar nëse infektimi ka ardhur në kopsht apo jashtë tij.

  Sa i përket të shëruarve, Ministria e Shëndetësisë ka raportuar 104 persona të shëruar.

  Në Maqedoninë e Veriut janë testuar 167,760 persona dhe prej tyre 15,925 janë diagnostikuar me COVID-19.

  Deri tash, 13,418 janë shëruar ndërsa 1.846 janë ende aktivë.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Dje në Kompleksin e klinikave “Nënë Tereza” me lëndim nga plumbi i humbur nga arma e zjarrit është sjellë një tridhjetë e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.