Bota/Rajoni

Në Tokio të enjten u raportuan 366 të infektuar me COVID-19, për herë të parë kalohet shifra e 300 rasteve

Në Tokio të enjten u raportuan 366 të infektuar me COVID-19, për herë të parë kalohet shifra e 300 rasteve
09:59 | 23 Korrik 2020

Tokio ka konfirmuar 366 raste me COVID-19 të enjten, që është rekord i rasteve për një ditë të vetme. Këtë e kanë bërë të ditur autoritetet e kryeqendrës së Japonisë, raporton “japantimes.co.jp”.

Shifra e lartë vjen pasi Japonia vendosi rekord për infeksione të reja, të mërkurën. Të mërkurën ishin 795 raste të reja dhe kështu ishte kaluar shifra më e lartë e arritur në prill.

Japonezët fillojnë një festë katër-ditore, ndërsa guvernatorja e Tokios, Yuriko Koike u ka bërë thirrje banorëve të këtij qyteti që të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur, pas valës së re të infektimeve.

Në Tokio shifra më e lartë e të infektuarve brenda një ditë kishte arritur në 293. Kjo shifër ishte regjistruar të premten e kaluar. Për herë të parë është kaluar shifra e 300 rasteve.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera