×
 • Lajme
 • Front TV
 • Kronika
 • Front TV

  Në mungesë të substancave narkotike gjatë pandemisë, personat e varur nga drogat ushtruan dhunë në familje

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Në një intervistë për Front Online drejtori i Departamentit për Operacione në Policinë e Kosovës, Afrim Ahmeti thotë se jo të gjitha rastet e raportuara për dhunë në familje, janë incidente që kanë ndodhur ndërmjet bashkëshortëve.

  LEXO EDHE: 37 zyrtarë policorë të infektuar me Covid-19, 158 në vetizolim

  Ai thotë se mungesa e substancave narkotike gjatë kësaj periudhe pandemie, ka ndikuar te përdoruesit e rinj të cilët më pas kanë shprehur dhunë fizike ndaj prindërve të tyre.

  LEXO EDHE: Gjatë pandemisë, 1500 raste të mosrespektimit të masave kufizuese, 250 të arrestuar

  “Rastet e izolimeve të njerëzve gjatë pandemisë ka ndikuar edhe në aspektin psikologjikë të njerëzve. Kemi pasur raste të dhunës në familje, nuk janë të gjitha incidente ose dhunë në mes bashkëshortëve. Kemi pasur një përqindje kur fëmijët kanë përdorur dhunë ndaj prindërve të tyre. Fatkeqësisht janë një kategori e tyre që abuzojnë me substanca narkotike, dhe si rezultat i izolimit në shtëpi dhe s’kanë mundur të vijnë deri te substancat narkotike kanë qenë agresivë dhe kanë përdorur dhunë ndaj familjarëve të tyre”, tha Ahmeti për Front Online.

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Gjenerali i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Sylejman Selimi, ka deklaruar në emisionin “Debat Plus” se situata në veri të Kosovës është...
  Lajme18 Qershor 2024
  Veprimtari i çështjes kombëtare, ish i burgosuri politik dhe i mbijetuar i krimit të gjenocidit në Burgun e Dubravës, Demir Lima, ka...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Dje në Kompleksin e klinikave “Nënë Tereza” me lëndim nga plumbi i humbur nga arma e zjarrit është sjellë një tridhjetë e...
  Lajme18 Qershor 2024
  Raportuesja Speciale Kombeve të Bashkuara për Liri të Mendimit dhe Shprehjes, Irene Khan, ka qenë në Kosovë për një mision faktmbledhës. Kështu...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, thotë se Washingtoni është ende duke rishikuar një dërgesë me bomba të mëdha për Izraelin për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.