×
 • Lajme
 • Front TV
 • Kronika
 • Front TV

  Gjatë pandemisë, 1500 raste të mosrespektimit të masave kufizuese, 250 të arrestuar

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Me fillimin e përhapjes së pandemisë Covid-19, mungesa e bazës ligjore sipas drejtorit të Departamentit për Operacione në Policinë e Kosovës, Afrim Ahmetit e ka gjetur policinë e Kosovës, në një situatë të pafavorshme për ndalimin e qytetarëve të cilët nuk i kanë respektuar masat kufizuese të lëvizjes.

  LEXO EDHE: 37 zyrtarë policorë të infektuar me Covid-19, 158 në vetizolim

  Mirëpo, pavarësisht kësaj, ai thotë se policia ka vazhduar me punën për, siç thotë Ahmeti, ashtu siç e kanë obliguar ligjet në fuqi, shkruan Front Online.

  Deri më tani, sipas tij, në tërë territorin e Kosovës janë hapur 1500 raste ndaj 2500 personave të cilët nuk i kanë respektuar këto masa.

  Kurse, rreth 250 qytetarë kanë qenë të arrestuar të cilët më pas janë liruar më procedurë të rregullt.

  E, për këta të fundit sipas Ahmetit, mbetet që Prokuroria dhe Gjykata të vendosin se çfarë do të ndodhë me fatin e tyre.

  “Diku mbi 1500 raste i kemi hapur ndaj 2500 personave. Diku rreth 250 prej tyre kanë qenë të ndaluar nga policia dhe më pas janë liruar me procedurë të rregullt. Mbetet që Prokuroria dhe Gjykatat kompetente të vendosin për fatin e rasteve të tilla”, ka thënë Ahmeti për Front Online.

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.