×
 • Lajme
 • Lajme

  Në Karaçevë dyshohet se u futën kontrabandë edhe gjedhe të sëmura nga Serbia

  FrontOnline
  19 Shtator 2020

  Organizimi i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm, s’ishte vepra e vetme të cilën dyshohet ta ketë kryer grupi i të arrestuarve të premten në Karaçevë të Kamenicës. Shumë prej të arrestuarve dyshohen edhe për kontrabandim me mallra nga Serbia, kryesisht kafshë. Në mesin e tyre edhe kafshë të sëmura.

  Policia e Kosovës të premten arrestoi 35 persona në këtë fshat në zonën kufitare me Serbinë. Në mesin e tyre ishin 12 policë.

  Mësohet se Prokuroria Themelore e Gjilanit ka kërkuar masën e paraburgimit ndaj 30 prej tyre. Në arsyetim është thënë se për rastin janë siguruar prova të mjaftueshme, që dëshmojnë veprat e tyre.

  Sipas Prokurorisë, të pandehurit në mënyrë të organizuar kishin ndarë detyrat e tyre mes vete, të lidhur me persona zyrtarë (policë) duke ua lehtësuar funksionimin. Pikëkalimi kufitar me Serbinë, sipas Prokurorisë, ka shërbyer si lehtësim për kontrabandim me mallra. Në arsyetim theksohet se kryesisht mallrat e kontrabanduar janë futur nga Serbia në Kosovë. Bëhet fjalë për kafshë duke i bartur me kamionë, traktorë apo edhe në këmbë. Pas kësaj ata dyshohet se i kishin dërguar nëpër thertore si dhe fabrika për prodhim të produkteve të mishit në qendra të ndryshme të Kosovës, raporton Koha.

  Pos veprës së kontrabandimit, ata dyshohen edhe për rrezikim të sigurisë së përgjithshme, pasi që dyshohet se në mesin e kafshëve të tregtuara “ka pasur raste që janë transportuar edhe gjedhe të sëmura”.

  Theksohet se në Karaçevë kanë funksioniuar katër kazino qe një vit, ndërsa numri i tyre është rritur në 14 sosh, e ku dyshohet se janë humbur me mijëra euro.

  Pos kësaj, aty janë zhvilluar aktivitetet ilegale edhe në kohën e pandemisë së koronavirusit, duke u shkelur edhe masat e Qeverisë për parandalimin e koronavirusit.

  Sipas Prokurorisë, baza ligjore për paraburgimin e tyre përmbushet sepse në këtë çështje me gjetjen e të pandehurve, nëse ata do të ishin në liri, do të mund të kishte pasoja si shkatërrim, fshehje, ndryshim apo falsifikim të provave materiale.

  Prokuroria ka kërkuar masën e paraburgimit ndaj policëve: F.L., H.K., S.K., I.S., F.K., A.K., F.Z., R.Th., S.G., S.N., S.M., Z.A. dhe të pandehurve tjerë: D.S., A.Th., A.S., B.S., F.S., A.S., N.K., S.D., B.S., F.S., Sh.S., E.K., F.S., V.S., Y.Th., Rr.G., L.G., N.Ç.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në konferencën “Preferencat Gjinore dhe Aborti Selektiv – Diskriminimi Gjinor dhe Praktika të Dëmshme ndaj Vajzave”, ka...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se Njësia për Hetimin e Krimeve ekonomike dhe Korropsionit në Prishtinë, pas një pune hetimore ka arritur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Jetlir Zyberaj, këshilltar i Behgjet Pacollit ka treguar njohjen e ish-presidentit të Kosovës me Naim Murselin, i cili porositi vrasjen e gruas...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.