×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  NATO i ulë tensionet, Greqia dhe Turqia ulen në tavolinën e bisedimeve

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, njoftoi se Turqia dhe Greqia kanë rënë dakord të zhvillojë bisedime teknike për krijimin e mekanizmave për parandalimin e konfliktit në Mesdheun Lindor, transmeton Anadolu Agency (AA).

  “Pas bisedimeve të mia me liderët turq dhe grekë, dy vendet aleate ranë dakord të fillojnë bisedimet teknike në NATO për të krijuar mekanizma ushtarakë për parandalimin e konfliktit në Mesdheun Lindor dhe për të zvogëluar rrezikun e aksidenteve dhe incidenteve”, tha Stoltenberg në një deklaratë me shkrim.

  Stoltenberg i quajti Turqinë dhe Greqinë si “dy aleatë të vlefshëm”, duke shtuar se NATO-ja është platforma më e rëndësishme për konsultime mbi çështjet që kanë të bëjnë me sigurinë e përbashkët.

  “Unë do të vazhdoj të qëndroj në kontakt të ngushtë me të gjitha vendet përkatëse aleate për të gjetur një zgjidhje të tensioneve në frymën e solidaritetit të NATO-s”, tha Stoltenberg.

   

  Petrol Company thyen rekordet me: çmimet, kualitetin dhe aktivitetet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara, Ukraina dhe NATO-ja kanë hedhur poshtë kushtet për një armëpushim në Ukrainë të vendosura të premten nga presidenti rus...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Të tjera
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një përleshje fizike ka ndodhur ditën e premte mes dy personave në Han të Elezit. Policia njofton se një person ka pësuar...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një burrë nga Jabllanica ka raportuar në Polici zhdukjen e bashkëshortes dhe vajzës së tyre. Sipas Policisë, i njëjti ka njoftuar se...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imri Ahmeti se iniciativa e fundit për të shkuar në zgjedhje, ka qenë lojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.