×
Etiketë: bisedimeve
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, njoftoi se Turqia dhe Greqia kanë rënë dakord të zhvillojë bisedime teknike për krijimin e mekanizmave për parandalimin e konfliktit në Mesdheun Lindor, transmeton Anadolu Agency (AA). “Pas...
Lajme03 Shtator 2020
Dy nga resurset më të rëndësishme dhe vitale për Kosovën, siç është Trepça dhe Ujmani pritet të jenë temë e negociatave nesër në takimin e 4 shtatorit në Uashington ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit...
Lajme19 Gusht 2020
Të enjten pasdite udhëheqësit e partive të koalicionit qeverisës në Kosovë do të mblidhen për të diskutuar funksionimin e tij pas lëkundjeve të kohëve të fundit që pasuan rifillimin e bisedimeve me Serbinë, të ndërmjetësuara...
Bota/Rajoni07 Gusht 2020
LSDM-ja si fituese e zgjedhjeve bën përgatitje dhe bisedime me partitë shqiptare për të formuar qeverinë e re të Maqedonisë. Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ka realizuar takime me kryetarët e partive, BDI, ASH dhe...
Lajme21 Korrik 2020
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, në takimin e parë fizik në Bruksel me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, në kuadër të rinisjes së dialogut për normalizim raportesh, kanë diskutuar për personat e zhdukur...
Lajme17 Korrik 2020
Kosova dhe Serbia ripërtërinë bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre pas një pezullimi 20 muajsh të tyre, me pajtimin që të vazhdojnë në shtator. Të enjten kryeministri i Kosovës,...
Lajme12 Korrik 2020
Dialogu Prishtinë – Beograd, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, u zhvillua të dielën në Bruksel përmes një video-konference. Përfaqësuesi i posaçëm i BE-së Miroslav Lajçak, tha se është arritur pajtueshmëri për agjendën e takimit të...
Lajme11 Korrik 2020
Ish-zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Në një deklaratë të publikuar të premten, kandidati i pritshëm i...
Lajme10 Korrik 2020
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut e ka quajtur pamflet politik publikimin e aktakuzave të Gjykatës Speciale ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. “Bërja publike e këtij...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Mass, sot ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryediplomaten kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, me të cilën kanë diskutuar për çështjen e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Eurodeputeti bullgar dhe raportues në Parlamentin Evropian për Maqedoninë e Veriut, Ilhan Kyuchyuk deklaroi se marrëdhëniet e mira ndërfqinjësore me Bullgarinë dhe me Greqinë janë pjesë përbërëse e kornizës negociuese të KE-së për Maqedoninë e...
Bota/Rajoni01 Korrik 2020
Komisionari evropian për Politikat e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit Oliver Varhelyi njoftoi sot se Komisioni Evropian paraqiti një projekt-kornizë negociuese për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore në Këshillin e Çështjeve të Jashtme të BE-së. Komisioni...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.