×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kyuchyuk: Fqinjësia e mirë është pjesë përbërëse e bisedimeve të BE-së me Maqedoninë e Veriut

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Eurodeputeti bullgar dhe raportues në Parlamentin Evropian për Maqedoninë e Veriut, Ilhan Kyuchyuk deklaroi se marrëdhëniet e mira ndërfqinjësore me Bullgarinë dhe me Greqinë janë pjesë përbërëse e kornizës negociuese të KE-së për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

  Ai sqaron se në kornizën e BE-së për Maqedoninë e Veriut nuk ka tekst të veçantë ku insistohet në vazhdimin e punës së Komisionit të përbashkët të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë për çështjet e historisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Në tekst nuk shkohet me shumë detaje. Nuk është obligimi i KE-së që në mënyrë të detajuar të shkruajë, posaçërisht në një dokument të tillë, se si do të zgjidhen kontestet bilaterale mes dy palëve. Qëndrimi parimor është që të respektohet marrëdhëniet e mira ndërfqinjësore dhe në këtë kontekst duhet të vazhdojnë bisedat e nisura”, tha Kyuchyuk.

  Sipas tij, sundimi i së drejtës duhet të jetë prioritet i procesin negociator.

  “Të gjithë kapitujt do të mbyllen kur do të përmbushet kriteri kryesor, sundimi i së drejtës. Shtetet anëtare të BE-së duan garanci nga vendet që kanë bisedime për anëtarësim.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Të tjera
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Prokurori Besart Mustafa ka kërkuar dënimin e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skender Hyseni, i cili po akuzohet për mosraportim të pasurisë,...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.