Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  NATO hedh poshtë pretendimet e Lukashenkos

  FrontOnline
  23 Gusht 2020

  Pretendimet e presidentit të Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko se ‘fuqitë e huaja’ po përpiqen të organizojnë sulme nga jashtë kufirit të Bjellorusisë u hodhën poshtë nga NATO.

  Në bazë të këtyre pretendimeve, presidenti Lukashenko ka vendosur forcat e armataosura në gatishmëri të lartë. Protestat e nisura para dy javëve, pas zgjedhjeve të diskutueshme, vazhduan edhe të shtunën në rrugët e Minsk-ut. Protestuesit kërkojnë largimin e Lukashenkos.

  Udhëheqësi, i cili ka qeverisur Bjellorusinë për 26 vjet, pretendoi se NATO-ja po përpiqej të ndajë Bjellorusinë dhe të vendosë një president të ri në Minsk.

  Ai tha se ka vendosur në gatishmëri të forcat e armatosura të Bjellorusisë pasi trupat e NATOS po lëviznin dhe organizoheshin në Poloni dhe Lituani.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.