×
 • Lajme
 • Lajme

  Mustafa i drejtohet Haradinajt: Takohemi posa të shërohet Kryeministri, ka zgjidhje për të gjitha çështjet

  FrontOnline
  09 Gusht 2020

  Isa Mustafa nuk po sheh rrezik të prishjes së koalicionit pasi kanë plasur akuzat publike ndërmjet zyrtarëve të LDK’së e AAK’së në Qeveri.

  Po paralajmëron takim me Shefin e AAK’së posa të shërohet Kryeministri nga COVID-19. Lideri i LDK’së po thotë se për të gjitha çështjet e hapura ka zgjidhje.

  Për të gjitha mosmarrëveshjet në qeverinë LDK-AAK-Nisma i pari i LDK’së thotë se ka zgjidhje.

  Mustafa për Express tha se do të ketë takim me partnerët qeverisës posa Kryeministri Hoti të kalojë sfidën me koronavirus, duke vlerësuar se koalicioni është i qëndrueshëm

  “Mendoj se koalicioni qeverisës është i qëndrueshëm. Posa të dal Kryeministri në zyrë do të takohemi me partnerët e koalicionit dhe do të shtjellojmë të gjitha çështjet që janë hapur në media. Vlerësoj se nuk ka çështje që nuk mund të rezultojë me zgjidhje dhe me mirëkuptim”, tha Mustafa.

  Kryetari i LDK’së po ashtu u shpreh se të gjithë akterët duhet të fokusohen në betejën me pandeminë, kurse në dialog duhet të përfshihet spektri i gjerë politik.

  “Të gjithë duhet të fokusohemi në betejën me Covid-19 dhe në rimëkëmbjen ekonomike. Ndërkaq dialogu mund të jetë efektiv nëse arrihet të përfshihet një bazë më e gjerë e forcave politike në këtë proces.”, tha ai.

  Ramush Haradinaj ka nisur akuzat ndaj Hotit pasi ky i fundit nuk e mori Selim Selimin në dhomën ku po mbahej takimi në Bruksel me Aleksander Vucicin. Ish-Kryeministri rivalizoi me Shefin e Ekzekutivit aktual kur shkoi në Karaçevë, një ditë pasi forcat serbe shkelën në tokën e Kosovës, dhe kërkoi reagim të institucioneve.

  Pas kësaj, Avdullah Hoti, i ktheu përgjigje Haradinajt, duke i thënë se janë të panevojshme shkuarjet në kufi me Serbinë kur gjithçka në atë pjesë është e sigurt. Madje, tha se s’ka nevojë për defilime të tilla.

  Sot, ndërkohë, dy ministra të AAK’së kanë lëshuar akuza në drejtim të Shefit të Qeverisë. Meliza Haradinaj-Stublla tha se nuk qëndrojnë pohimet se gjithçka atje është e sigurt derisa demantoi KFOR’in se forcat serbe hyn në territorin kosovar në mënyrë të sinkronizuar. Selimi Selimi vazhdon ankesat ditore ndaj Kryeministrit se është i painformuar se çka po ndodh në dialogun e Brukselit.

  Në anën tjetër, Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, reagoi ndaj deklaratave të zyrtarëve të AAK’së, duke thënë se Kryeministri në Kosovë është Avdullah Hoti i cili edhe udhëheq me dialogun.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka treguar se si presidentja Vjosa Osmani i ishte kërcënuar lidhur me dekretimin e Kryeprokurorit të Shtetit,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputeti i VV-së, Dimal Basha, ka dhënë një koment për pamjet që publikoi sot RTK teksa Milan Radoiçiq shihet duke rrahur brutalisht...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se Qeveria e Kosovës, për herët të parë e ka prioritetizuar adresimin e dhunës në...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.