×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Mos i hidhni tenxheret dhe tiganët e vjetër. Mund të bëni gjëra të bukura duke i ricikluar

  FrontOnline
  20 Gusht 2020

  Tenxheret dhe tiganët bëjnë pjesë tek objektet që përdoren më shumë në shtëpi dhe pas një farë kohe konsumohen. Megjithatë, nëse jeni person që ju pëlqen riciklimi dhe objektet e veçanta në shtëpi, në vend që t’i hidhni, mund t’i ripërdorni në shumë forma.

  Nëse në kuzhinë keni një tigan të konsumuar dhe të gërvishtur, mund ta transformoni në një orë origjinale muri. Lyejeni me ngjyrën që ju pëlqen (për të kamufluar defektet), më pas ngjisni numrat me adeziv nga jashtë dhe me anë të një trapano, bëjini një vrimë në qendër ku do të poziciononi akrepat. Në pjesën e brendshme, vendosni mekanizmin dhe ja ku u bë.

  Nëse keni një nga ato tenxheret e mëdha që përdoreshin dikur, mund ta ktheni në një stol. Mjafton t’i instaloni disa këmbëza metalike dhe stoli juaj vintage është gati.

  Mund të vendosni një tigan ose tenxhere të vjetër në banjë, ku mund të sistemoni flakonët, shampot e sapunët.

  Tigani i konsumuar mund të kthehet edhe në një vazo lulesh për t’u vendosur në kopsht ose brenda në shtëpi.

  Tigani ose tenxherja e vjetër mund të përdoren edhe si abazhur vintage, ose të ngjisni një pasqyrë në të dh eta varni në mur.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Shumë njerëz mbështeten në hapa qetësues për sëmundje dhe lëndime të ndryshme. Problemet e zakonshme si dhimbja e kokës, dhimbjet e shpinës...
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Dashi Mundohuni të shpreheni më shumë gjatë kësaj dite sepse po i mbyllët zemrat nuk keni për të përfituar asgjë të mirë....
  Lifestyle28 Shkurt 2024
  Pastrimi i dhëmbëve është një zakon higjienik jashtëzakonisht i rëndësishëm, megjithatë për një arsye ose tjetër dikush mund të harrojë t’i pastrojë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Njëmbëdhjetë persona janë shtruar në spital dhe rreth 130 janë evakuuar pasi një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë banimi në...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot duke filluar nga ora 09:00 do të mbahet seanca ndaj Ministrit të Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla. Ai akuzohet për hedhje...
  Vip01 Mars 2024
  Artistja e njohur shqiptare, Xhensila Myrtezaj është duke përgatitur një projekt të ri muzikor edhe pas raportimeve të shumta për ndarjen nga...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka deklaruar për Front Online se çështja e dinarit nuk është dashur fare të jetë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Ndarja e fondeve për Ukrainën është thelbësore. Kështu deklaroi kreu i Pentagonit, Lloyd Austin, duke nënvizuar se nëse Ukraina humbet luftën, vendet...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Pas vrasjeve të ditës së djeshme të banorëve të Gazës nga ushtria izraelite, kur mbetën të vdekur më shumë se 100 palestinezë,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.