Gjuha:
×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Ministria ua pagoi më shumë se një pension disa personave, dëmtuan buxhetin rreth 1 milion euro

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Përfitimi i më shumë se një pensioni nga një person, e ka dëmtuar buxhetin e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale për gati 1 milion euro gjatë vitit të kaluar. Sipas Auditorit të Përgjithshëm, pagesa të tilla ishin kryer edhe në vitet paraparake, derisa rastet më të shpeshta të përfitimit të më shumë se një pensioni, janë përfituesit nga kategoria e TMK’së dhe FSK’së.

  Në raportin e audimit për MPMS’në, Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se janë kryer pagesa në vlerë  prej 991 mijë e 852 euro pa bazë të qartë ligjore.

  “Bazuar në krahasimin e të dhënave të Ministrisë për skemat pensionale dhe ndihmat sociale, kemi konstatuar se Ministria kishte kryer pagesa në vlerë prej 991,852€ pa bazë të qartë ligjore. Rastet më të shpeshta të përfitimit të më shumë se një pensioni nga skemat pensionale, janë përfituesit që i takojnë kategorisë së TMK-së dhe FSK-së, të cilët përfitojnë edhe pensione tjera”, thuhet në raport.

  Sipas ZKA’së, pagesa e pensioneve për personat të cilët janë përfitues të më shumë se një skemë pensionale mund të shkaktojnë dëmtim të përfituesve të pensioneve apo dëmtim të buxhetit të ministrisë.

  Auditori i ka rekomanduar Ministrit që të inicioj menjëherë procedurat për harmonizimin e legjislacionit për skemat pensionale duke shfrytëzuar mekanizmat ligjor te organet përkatëse të cilat janë të ngarkuara me përgjegjësi për të bërë interpretime dhe vlerësime të pajtueshmërisë së dispozitave ligjore.

  Përveç që personat e njëjtë kishin marrë më shumë se një pension, Auditori ka gjetur se nga skemat dhe ndihmat sociale kanë përfituar persona të cilët punojnë apo realizojnë të ardhura personale.

  Vlera e këtyre pagesave për vitin 2019 ishte 124 mijë e 632 euro, raporton Express.

  “Kjo kishte ndodhur për shkak të deklarimeve të mëvonshme që bëhen në ATK dhe që reflektohen në muajt përkatës, për të cilat nuk kishte informata në kohën kur ishin bërë krahasimet mujore nga ana e ministries”, thuhet në raport.

  Ndryshe, Gazeta Express dje ka raportuar se si mbajtja e personave të vdekur në listat e përfituesve të pensioneve i ka kushtuar buxhetit të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale 142 mijë e 345 euro.

  “Pagesa e pensioneve pas vdekjes së përfituesve- Vlera e të cilave ishte 142,345€. Kjo kishte ndodhur për arsye se regjistrimi i vdekjeve në ARC ishte bërë me vonesë dhe për këto raste Ministria nuk ishte në dijeni”, thuhet në raportin e ZKA’së.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme03 Qershor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovksi, ka thënë këtë të shtune se marrëdhëniet pozitive ndërmjet Kosovës dhe...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për aksidentin tragjik në Indi ku mbeten të vrarë mbi 260 persona. Kreu i...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Të tjera
  Vip03 Qershor 2023
  Kylie Jenner po kalon një kohë argëtuese në vilën luksoze të aktorit të njohur, Timothee Chalamet. Fotot e paparacëve tregojnë çiftin duke...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se vetëm pas zgjedhjeve të reja në veri të vendit mund të ketë kryetarë të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kati i dytë i një shtëpie është kapluar nga zjarri, si pasojë katër persona kanë marrë lëndime trupore. Sipas policisë, ngjarja ka...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Finlandës, Matti Nissinen në një intervistë ka folur për zhvillimet e fundit në vend, tensionet në veri dhe dialogun Kosovë-Serbi. Diplomati...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.