×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministria e Kthimit shpenzoi rreth 100 mijë € për pagat e 20 punëtorëve serb që nuk shkonin në punë

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Ministria për Komunitete dhe Kthim, të cilën e udhëheq për vite me radhë Dalibor Jevtiq, ka shpenzuar rreth 100 mijë euro për pagat e 20 punëtorëve, të cilët nuk shkonin kurrë në punë, raporton portali “Front Online”.

  Kështu thuhet në raportin e Zyrës Kombëtare të Auditimit për auditimin e pasqyrave financiare të Ministrisë për Komunitete dhe Kthim.

  “Sipas vendimit nr. 06/39 të datës 22.07.2015, Qeveria e Kosovës ka aprovuar konkluzionet e dakorduara për Shpërbërjen e të ashtuquajturës “Mbrojta Civile”, e cila ka funksionuar në komunat veriore të Kosovës, si dhe mbështet zotimet e përcaktuara me këto konkluzione. Përmes këtij vendimi, obligohen ministritë dhe agjencitë përkatëse që të bëjnë zbatimin e konkluzioneve sipas përgjegjësisë ligjore. MKK ka qenë e obliguar t’i sistemoj 21 punëtorë të komunitetit serb, ndërsa në vitin 2019 janë 20 të punësuar, sepse një zyrtar ka dhënë dorëheqje. Zyrtarët e lartcekur, në vitin 2019, nuk ishin paraqitur në vendin e punës, përderisa Ministria në baza të rregullta kishte bërë pagesën e pagave të tyre për vitin 2019 në vlerë totale 98,362 euro”, thuhet mes tjerash në raportin e Auditorit.

  /Front Online/

   

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...
  Lajme15 Prill 2024
  Në shënim të Ditës së të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, ndërtesa e Qeverisë së Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Agjencia iraniane e lajmeve Tasnim thotë se aeroportet në kryeqytetin Teheran rifilluan fluturimet të hënën në orën 6 të mëngjesit me kohën...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin...
  Lajme15 Prill 2024
  Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Rel-it, lidhur me rotacionin e madh të ambasadorëve të Bashkimit Evropian...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot në Prishtinë do të protestohet për vrasjen e gruas në Ferizaj. Kjo protestë është organizuar nga Kolektivi Për Mendim dhe Veprim...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.