×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Merret vendimi, libri i John Bolton do të publikohet – gjykata hedhë poshtë kërkesën e administratës së Trump

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Një gjykatës amerikan ka hedhur poshtë kërkesën e administratës së Trump për të ndaluar publikimin e librit të ish-këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, John Bolton.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Gjykatësi, Royce Lamberth, i Gjykatës së Washington DC, shkroi në një vendim se argumentet e Departamentit të Drejtësisë, nuk mjaftonin për të ndaluar botimin e librit.

  Ai përmendi se libri, i cili planifikohet të dalë të martën, tashmë ishte shpërndarë gjerësisht në internet, edhe nëse gjykata do të vendoste ndryshe.

  “Për disa arsye të cilat nuk duhet t’i potencojmë, Gjykata nuk do të urdhërojë një cenzurë mbarëkombëtare”, tha Lamberth.

  Libri i ri nga John Bolton, përshkruan ‘mbizotërimin’ e presidentit amerikan, Donald Trump, për të fituar përsëri zgjedhjet e ardhshme të SHBA-së.

  Shumë prej të dhënave bazohen në biseda private, dhe janë të pamundura të verifikohen, shkruan BBC.

  Me këtë rast, administrata e Trump, ka deklaruar se libri ishte i “përbërë nga gënjeshtra dhe histori të rreme”.

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Të paktën tre persona humbën jetën pasi një helikopter u rrëzua në jug të Mexico City, sipas autoriteteve lokale. Pablo Vazquez, kreu...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.