×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Më shumë se 600,000 britanikë e humbën vendin e punës gjatë pandemisë

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Sipas të dhënave të Zyrës për Statistika Kombëtare, më shumë se 600,000 njerëz në Britani të Madhe e kanë humbur vendin e punës gjatë pandemisë.

  Kjo shifër u shënua në periudhën mars – maj, kur Mbretëria e Bashkuar dhe ekonomia e saj u goditën rëndë nga virusi.

  Në të njëjtën kohë, personat që aplikuan për asistencë të papunësisë u rrit për 1.6 milion njerëz pasi virusi e goditi tregun e punës, shkruan “Metro UK”.

  Sipas vlerësimeve preliminare, numri i personave të paguar ra për 2.1 për qind ose 612,000 në maj në krahasim me muajin mars.

  Numri i personave që u larguan nga puna në mënyrë të përkohshme u rrit për gjashtë milionë nga marsi në prill.

  Britania e Madhe është një ndër vendet më të prekura nga koronavirusi në Evropë dhe në botë. Deri më tani, në këtë shtet janë regjistruar 41,736 të vdekur dhe 296,857 persona të infektuar.

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe kanë shprehur shqetësimet e tyre të mërkurën pas raportimeve se zyrtarë të drejtësisë...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Roja Bregdetare e Filipineve po heton përplasjen e një anije peshkimi që vrau tre persona, përfshirë kapitenin, thanë zyrtarët të mërkurën. Incidenti...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Komisioni Evropian ka konfirmuar se ka transferuar 60 milionë euro në mbështetje buxhetore për qeverinë tuniziane, pavarësisht se presidenti tunizian, Kais Saied...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i pavarur, Fatmir Humolli, ka komentuar sekuestrimin e vilës shumë milionëshe të kryeterroristit të Milan Radojçiqit. Sipas tij, ka deputetë shqiptarë...
  Vip04 Tetor 2023
  Motrat e njohura Ismaili, rrallë shihen nën shoqërinë e njëra tjetrës. Në fakt, rrallë shihen edhe në publik. Por, ja ku janë...
  Sport04 Tetor 2023
  Victor Osimhen i bëri përshtypje Real Madridit me paraqitjen e tij për Napolin në ndeshjen që përfundoi 3-2 në të mirë të...
  Lajme04 Tetor 2023
  Miroslav Lajçak, emisar i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, është takuar në Strasbourg me disa eurodeputetë. Ai është takuar me...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetarja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari – Lila ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama...
  Vip04 Tetor 2023
  Rap-artisti i njohur shqiptar, Stresi, ka prezantuar së fundmi projektin e ri muzikor. “Sja keni idenë” mban titullin kënga, të cilën e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.