×
 • Lajme
 • Lajme

  MASH-i me dy opsione për vitin e ri akademik, rihapja e shkollave ose mësimi në distancë

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Ministria e Arsimit po planifikon rikthimin në shkolla ose mbajtjen e mësimit në distancë për vitin e ri akademik 2020/2021, i cili nis në shtator.

  Për këtë ministria ka formuar grupe punuese, ku do të përgatitet një një plan, i cili do të ketë dy opsione, rikthim në shkolla apo vazhdim të mësimit nga distanca.

  Kështu është bërë e ditur për lajmi.net nga Ministria e Arsimit.

  Plani A do të jetë që nëse rihapen institucionet arsimore, të merren të gjitha masat mbrojtëse në shkolla dhe të ketë informim të mjaftueshëm për nxënësit se si të mbrohen nga COVID-19.

  Ndërkaq plani B nëse shkollat nuk rihapen, të bëhen përgatitjet e duhura që mësimi të vazhdohet në tri komponentë: online, në distancë dhe i kombinuar.

  ‘’Bazuar edhe në praktikat e vendeve të tjera, MASh ka formuar grupe për përgatitjen e planit A dhe planit B. Plani A do të jetë nëse rihapen shkollat në shtator, që të merren të gjitha masat mbrojtëse në shkolla dhe të ketë informim të mjaftueshëm për nxënësit se si të mbrohen nga COVID-19. Plani B është nëse shkollat nuk rihapen, atëherë MASh do të ketë planin e qartë se si të vazhdohet mësimi në tri komponente: online, në distancë dhe i kombinuar’’, kanë thënë nga minsitria për lajmi.net.

  Po ashtu nga misnitria kanë thënë se për këtë MASh do të jetë në koordinim të vazhdueshëm me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

  ‘’MASh është duke e bërë llogaritjen se sa do të jetë shuma totale për përgatitjen e shkollave për rihapje në shtator, shumë e cila duhet të kërkohet gjatë rishikimit të buxhetit, e po ashtu është në kontakt me donatorë që mund të ndihmojnë në këtë drejtim. Gjithsesi, MASh do të jetë në koordinim të vazhdueshëm me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike’’, kanë thënë nga MASH-i.

  Ndërsa, njohësi i arsimit, prof. Rinor Qehaja, vendimi për rikthim në hapësira shkollore duhet të ketë parasysh pikësëpari sigurinë dhe mirëqenien e fëmijëve, dhe si tha ai, kjo si rekomandim nga Institute i Shëndetit Publik

  ‘Besoj që deri në shtator shumëçka rreth pandemisë do të kuptohet më mirë, përfshirë edhe transmetimin e sëmundjes mes fëmijëve. Vendimi për rikthim në hapësira shkollore duhet të ketë parasysh pikësëpari sigurinë dhe mirëqenien e fëmijëve, dhe kjo si rekomandim nga Institute i Shëndetit Publik’, ka thënë Çehaja.
  Kujtojmë se për shkak të pandemisë Covid-19 në Kosovë, mësimi në distancë kishte filluar më 23 mars.

  Si rezultat i rritjes së numrit të rasteve me koronavirus, është shtyrë për muajin gusht edhe mbajtja e testeve të arritshmërisë dhe maturës.

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...
  Lajme01 Mars 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka paraqitur konkluzionet e tryezës të sotme për gjendjen...
  Lajme01 Mars 2024
  Atilla Kardesh, ish-burri i ish-miss Kosovës, Drenusha Latifi, është intervistuar nga policia në cilësinë e të dyshuarit, pasi i njëjti ka shkelur...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Lajme01 Mars 2024
  Në gjykimin ku Milorad Gjokoviq po akuzohet për krime lufte, dëshmitarët Shaban dhe Selman Gashi, të premten kanë deklaruar se në vitin...
  Sport01 Mars 2024
  Jose Peseiro, i cili çoi Nigerinë në finalen e Kupës së Kombeve të Afrikës, e ka lënë detyrën pas njëzet e dy muajsh. ...
  Lajme01 Mars 2024
  Ministri i Financave ka njoftuar se gjatë muajit shkurt janë regjistruar mbi pesë mijë të punësuar të rinj. Sipas Muratit kjo ka...
  Lajme01 Mars 2024
  Rusia nuk dëshiron që procesi i dialogut Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses sipas projekteve të Perëndimit, thotë një raport i publikuar më...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.