×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni e Veriut: Deri në orën 15:00, pjesëmarrja në zgjedhje 31.78%

  FrontOnline
  15 Korrik 2020

  Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut (KSHZ) ka bërë të ditur se deri në orën 15:00 në votime kanë dalë më shumë se 576,000 qytetarë apo 31.78 për qind e rreth 1.8 milion qytetarëve me të drejtë vote.

  Sipas zëdhënësit të KSHZ-së, Admir Shabani, dalje më e lartë është regjistruar në njësinë e tretë zgjedhore, me 37.24 për qind, ndërsa më e ulët në njësinë e gjashtë zgjedhore, me 22.85 për qind. Kjo njësi ka numrin më të madh të votuesve shqiptarë.

  KSHZ-ja ka njoftuar se janë regjistruar edhe disa probleme në disa vendvotime lidhur me fletët e votimit, por kjo sipas zëdhënësit Shabani nuk ka ndikuar në mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

  Në një vendvotim Shkup një person është arrestuar nga policia për shkak të fotografimit të votës.

  Lidhur me procesin zgjedhor është prononcuar edhe ambasadorja amerikane, Kate Byrnes e cila shprehu kënaqësinë për pjesëmarrjen e qytetarëve.

  “Jam e kënaqur që qytetarët e këtij vendi po marrin pjesë në procesin demokratik. Një ekip nga Ambasada Amerikane i është bashkuar OSBE-së, shoqërisë civile dhe vëzhguesve të zgjedhjeve ndërkombëtare, dhe unë do të jem atje me ta”, ka shkruar ambasadorja Byrnes në rrjetin social Twitter.

  Ambasada e SHBA -së po monitoron zgjedhjet me 41 vëzhgues të akredituar.

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Premtimi i Tubimit Kombëtar, partisë së ekstremit të djathtë për t’i ndaluar personat me dy shtetësi nga disa punë shtetërore në Francë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Lajme25 Qershor 2024
  KD Events & Communications ka reaguar pasi u përfol se hyrja në Prishtina Football Fest është me pagesë. Kjo kompani ka thënë...
  Sport25 Qershor 2024
  Kuqezinjtë e Kombëtares shqiptare mbërritën në Aeroportin e Rinasit pas përfundimit të rrugëtimit të tyre në Euro 2024. Sapo mbërriti në Rinas,...
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.