Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kuvendi i ri në Maqedoninë e Veriut do të konstituohet më 4 gusht

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi e nënshkroi vendimin për thirrjen e seancës së parë konstituive të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

  Seanca konstitutive do të mbahet më 4 gusht, të martën e ardhshme në orën 12:00. Por, ende nuk dihet nëse këtë seancë do ta drejtojë, Talat Xhaferi, i cili gjendet në spitalin infektiv për shkak të problemeve me pneumoni, apo deputeti më i vjetër i përbërjes parlamentare.

  Në seancën konstituive do të marrin pjesë edhe presidenti i shtetit, kryeministri, kryetari i Gjykatës Kushtetuese, ish-presidentët dhe ish-kryetarët e Kuvendit, dhe kryetarë të tjerë të gjykatave, si dhe Avokati i Popullit.

  Për shkak të pandemisë, do ketë protokolle të veçanta si për ftuarit ashtu edhe për mediat. Të gjithë do të hyjnë në objektin e Kuvendit vetëm nëse temperaturën e trupit e kanë normale, pa lënë mënjanë edhe dezinfektimet përkatëse.

  Pas kësaj, pritet të vijojë procedura për formimin e Qeverisë. Presidenti ka afat prej dhjetë ditësh për t’ia dhënë mandatin kreut të asaj partie apo koalicioni që ka shumicën në Parlament. Ndërsa ai që e merr mandatin do të duhet në afat prej 20 ditësh t’i dorëzojë Parlamentin programin qeveritar dhe kuadrin e propozuar.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.