Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kur Covid-19 vjen nga turistët! Spanja në alarm, një britanike mund të shkaktojë vatër të re

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Një grua britanike ka mbjellë frikë në Lanzarote pas mbërritjes nga Mbretëria e Bashkuar për pushime në këtë zonë të famshme të ishujve Canarie.

  Krerët e shëndetësisë pohuan se gruaja rezultoi pozitive për Covid-19 dhe tashmë është në karantinë. Nëntë persona me të cilët ajo ka pasur kontakt iu nënshtruan testit, por rezultuan që të gjithë negativë. Gruaja është britanikja e parë që del pozitive në Lanzarote që kur Spanja i hapi dyert turizmit në 21 qershor.

  Në fakt, ishte bashkëshorti i saj ai që u ndje keq gjatë udhëtimit dhe bëri temperaturë, por vete doli dy herë negativ në provën e tamponit. Spanja është një ndër shtetet më të prekura në Evropë nga koronavirusi, të cilin me vështirësi të mëdha arriti ta frenonte. Mbi 257,000 njerëz u infektuan në këtë vend dhe më shumë se 28,400 humbën jetën.

  Nga ana tjetër edhe Britania vetë u godit keq prej pandemisë, aq sa kryeministri Boris Johnson e përshkroi krizën e koronavirusit si një “katastrofë” për vendin e tij.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se mbrëmë vonë kishte një telefonatë nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë...
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zveçan bllokohet rruga drejt ndërtesës së komunës. Gazetarja e Radios Evropa e Lirë, raporton se në Zveçan është vendosur një gardh...
  Lajme29 Maj 2023
  Serbët e veriut të Kosovës kanë filluar të mblidhen e të dalin në rrugë qysh para orës 07:00. T7 raporton se tashmë...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Lajme29 Maj 2023
  Në Kosovë në këtë javë pritet të mbajë mot i ngjashëm me të javës së kaluar. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, deri...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.