×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Kuçi: Vendimin rreth Telekomit e pritëm, por jo në situatë pandemie

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Për Ministrin e Ekonomisë, Blerim Kuçi, vendimi rreth Telekomit ka qenë i pritshëm, por ai ka mbetur i habitur me periudhën kohore kur është bërë një gjë e tillë.

  Në DESKU të KTV-së, ai e ka përshkruar rrjedhën e ngjarjeve që kulmoi me bllokimin e llogarive të Telekomit, shkaku i një borxhi afër 27-milionë eurosh. Më 15 korrik, Gjykata Themelore në Prishtinë ia ka njohur të drejtën Dardafon.net/Z mobile për përmbarimin e borxhit që Telekomi i ka kësaj kompanie, sipas vendimit të Arbitrazhit.

  “Kjo daton prej datës 09.12.2016, kur Dardafoni mori vendim final nga Arbitrazhi në favor të tij. Pastaj nisen proceset ankimore, kemi pasur disa marrëveshje mes Telekomit dhe Dardafonit. Tash është edhe vendimi final. Kjo daton prej asaj kohe dhe dje është marrë vendimi final. Është proces i gjatë. E kemi pritur, por jo tani në këtë situatë emergjente dhe me COVID. Duke e pasur parasysh edhe ligjin për çështjet e përmbarimit, kemi menduar që ky proces së paku në këtë fazë s’do të jetë përfundimtar”, ka thënë ai.

  Ai e ka quajtur të rëndë gjendjen me Telekomin.

  “Telekomi kryen shumë shërbime vitale për qytetarët e Kosovës, por edhe institucionet e rëndësishme shtetërore”, ka thënë ai.

  Ai ka bërë të ditur se çfarë është biseduar në takimet që ka mbajtur të enjten.

  “Kemi pasur takim me bordet… kemi pasur takim edhe me Dardafonë. Kërkuam mirëkuptim për të bërë zhbllokimin, ende se kemi marrë përgjigjen e tyre. Telekomi është ankuar, e ka kërkuar shtyrjen e borxhit”, ka thënë ai, duke shtuar se borxhi është vendim i Gjykatës që s’mund të kontestohet.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Ka filluar ceremonia e pritjes se liderëve botëror nga Presidentja Vjosa Osmani, të cilët do të marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar për...
  Lajme15 Prill 2024
  Avokati Cedomir Stojkoviq ka thënë se do t’i kërkojë Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Serbisë. Pasi dje e kritikoi...
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Të tjera
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...
  Lajme15 Prill 2024
  Në shënim të Ditës së të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, ndërtesa e Qeverisë së Republikës së...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.