×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Kryeinspektori i Prishtinës: Shqiptuam qindra gjoba për biznese dhe qytetarë

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Kryeqyteti është duke u ballafaquar me numër të vogël të inspektorëve komunal. Pavarësisht vendosjes së masave kufizuese në Prishtinë, si pasojë e përhapjes së pandemisë Covid-19, dhe nevojës për staf të zgjeruar, gjatë periudhës së pandemisë nuk ka pasur shtim të inspektorëve komunal.

  Kështu ka deklaruar për Front Online, drejtori i Inspekcionit në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri.

  “Nuk ka pasur shtim të stafit. Numri i inspektorëve komunal është i vogël. Është ai që ka qenë gjithmonë, përjashto gjatë kësaj periudhe edhe mungesat që i kemi pasur qoftë për shkak të moshës, qoftë nëse ndonjëherë prej tyre sidomos në fillim gjatë muajve mars, prill ka qenë kontakt i ndonjë të infektuari, por kemi pasur edhe raste të konfirmuara me Covid-19, edhe brenda inspekcionit dhe si rezultat i kësaj numri i inspektorëve ka qenë dukshëm më i vogël se zakonisht”, ka thënë ai për Front Online.

  Pavarësisht që i njëjti pohoi se ka pasur raste me këtë virus, edhe brenda inspektoratit komunal, Tahiri theksoi se aktualisht nuk ka asnjë inspektor të prekur me Coronavirus.

  “Aktualisht tek inspektorët e rendit komunal nuk kemi asnjë të infektuar, mirëpo e thashë që gjatë gjithë kësaj periudhe ka pasur edhe raste të tilla për shkak që siç e dini ata në vazhdimësi janë në terren dhe kanë kontakte me shumë njerëz”, ka thënë kryeinspektori komunal.

  Tahiri: Inspektorët komunal në mbikëqyrje për zbatimin e masave anti-Covid

  Drejtori i Inspekcionit në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri, në një intervistë për Front Online, tha se inspektorët komunal janë angazhuar për të ndihmuar Agjencionin e Ushqimit dhe Veterinarisë (AVUK), për mbikëqyrjen e masave anti-Covid.

  “Me Ligj është e përcaktuar që mbikëqyrja e zbatimit të tyre bëhet nga inspektorët sanitar të Kosovës, pra nga inspektorët e Agjencionit të Ushqimit dhe Veterinës dhe ne jemi brenda planit qeveritar për bashkëpunimin në mes të gjitha inspektorateve në mënyrë që ta ndihmojmë AVUK-in në mbikëqyrjen e zbatimit të këtyre masave”, ka thënë ai.

  E këtë gjë, sipas Tahirit ata janë duke e bërë në dy ndërrime.

  “Kështu që të gjithë inspektorët e rendit komunal janë në kuadër të këtij plani. një pjesë e tyre, në pjesën e parë të ditës dhe një pjesë gjatë kujdestarisë dhe janë gjatë gjitha kohës  në terren bashkë me inspektorët sanitar të AVUK-ut në mënyrë që ta përcjellin në vazhdimësi zbatimin e masave”, ka thënë ndër të tjera Tahiri për Front Online.

  Kryeinspektori i Prishtinës: Janë shqiptuar qindra gjoba

  Për shkak të mosrespektimit të masave që janë vendosur nga Qeveria e Kosovës, për parandalimin e Coronavirusit, sipas drejtorit të Inspekcionit në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri, janë shqiptuar qindra gjoba, për bizneset dhe qytetarët që nuk i kanë respektuar këto masa.

  “Gjobat shqiptohen nga inspektorët sanitar të AVUK-it. Inspektorët e rendit komunal i ndihmojnë AVUK-it në këtë pjesë dhe në secilën ekip është edhe një inspektor i rendit komunal në mënyrë që të përfshihet i tërë territori i Komunës së Prishtinës, mirëpo në fund të ditës të gjitha evidencat mbi gjobat shkojnë në institucionit përkatës, pra në AVUK. Mund të them lirisht që janë shqiptuar qindra e qindra edhe për qytetarët, për mos bartje të maskës por edhe për bizneset që i kanë shkelur rregullat”, ka thënë ai për Front Online.

  Drejtori i Prishtinës tregon nëse kryeqyteti do t’i kthehet karantinës

  Drejtori i Inspekcionit në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri, në një intervistë për Front Online, ka thënë që vendimi për rikthimin e karantinës në Prishtinë është në duar të ekzekutivit.

  “Sikurse në rastin e parë kur ka qenë në karantinë, ashtu edhe nëse do të kemi ndonjë situatë të tillë të ngjashme nuk është vendim që merret në organet e komunës dhe janë institucionet shtetërore që i zbatojnë rekomandimet e IKSHPK-së dhe vendosin për secilën komunë sigurisht në bashkëpunim me ekzekutivin komunal, por vendimet vijnë nga niveli qendror”, ka thënë Tahiri.

  Prince Coffee House tani edhe në Lipjan
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-kryenegociatori për dialogun Kosovë-Serbi për Front Online thotë se me këtë mendësi të Qeverisë ‘Kurti’, Serbia në Kosovë do të gjejë hapësirë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ramush Haradinaj, deputet në Kuvendin e Kosovës, njëherësh kryetari i AAK-së, thotë se kryeministri Albin Kurti ka një skenar pse dëshiron të...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Vip24 Maj 2024
  Prej disa kohësh është zhdukur nga rrjetet sociale duke marrë pushim nga jeta publike dhe kjo me arsye. Prive zbulon se Arta...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Gjykata Themelore e Pejës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Pejës për caktimin e masës së paraburgimit ndaj, Agron Gashit i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.