×
 • Lajme
 • Lajme

  Këta janë 22 emrat e zv.ministrave të rinj të Qeverisë Hoti

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Kryeministri Avdullah Hoti ka emëruar 22 zëvendësministra nga subjektet politike që përbëjnë koalicionin qeverisës: LDK, AAK, Nisma Socialdemokrate, Lista Serbe dhe komunitetet tjera.

  Të emëruarit janë shpërndarë në 16 ministri, sa i ka gjithsej Qeveria e Kosovës. Numri i tyre është për 6 më i madh se numri i përgjithshëm i dikastereve qeveritare.

  Vendimet e nënshkruara nga kryeministri, Avdullah Hoti mbajnë datën 19 qershor, për bartësit e funksioneve të zëvendësministrave të kabinetit të tij.

  Sipas këtyre vendimeve të nënshkruara nga kreu i Qeverisë, në disa ministri janë emëruar nga tre zëvendësministra, si në: Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit si dhe në Ministrinë e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, në katër prej ministrive janë emëruar nga dy zëvendësministra ndërsa në tetë ministri është emëruar vetëm nga një zëvendësministër.

  Sa i përket përfaqësimit gjinor, nga 22 zëvendësministrat e emëruar, vetëm tri janë gra, dy prej të cilave nga komunitetet jo shqiptare.

  Në vendime thuhet se zëvendësministrat janë përgjegjës për menaxhimin e aktiviteteve në fushat e përcaktuara nga ministrat përkatës kur mungojnë ose kur nuk janë në gjendje t`i kryejnë detyrat e tyre.

  Zëvendësministrat poashtu obligohen që brenda tridhjetë (30) ditësh nga hyrja në fuqi e vendimit, ta bëjnë deklarimin e pasurisë, në pajtim me legjislacionin në fuqi, transmeton Objektiv.

  Në vijim lista e të emëruarve:

  Muhamet Brajshori – Zëvendësministër i Punëve të Jashtme dhe Diasporës

  Gani Dreshaj – Zëvendësministër i Punëve të Jashtme dhe Diasporës

  Agron Bacaj – Zëvendësministër i Punëve të Brendshme

  Milan Radojeviq- Zëvendësministër i Punëve të Brendshme

  Muhamedali Mergjollari – Zëvendësministër i Mbrojtjes

  Rexhep Kadriu – Zëvendësministër i Ekonomisë dhe Ambientit

  Burbuqe Bakia Deva – Zëvendësministre e Ekonomisë dhe Ambientit

  Muharrem Nitajn- Zëvendësministër i Ekonomisë dhe Ambientit

  Kushtrim Bahrimaj – Zëvendësministër i Financave

  Jasmina Jovanoviq – Zëvendësministre e Financave

  Xhavit Zariqi – Zëvendësministër i Infrastrukturës

  Qerim Bajrami – Zëvendësministër i Tregtisë dhe Industrisë

  Driton Bardheci- Zëvendësministr i Arsimit dhe Shkencës

  Pjetër Ndou – Zëvendësministër i Ministrinë e Shëndetësisë

  Adnan Rexheplar – Zëvendësministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale

  Bajram Kastrati – Zëvendësministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural

  Bahrim Shabani – Zëvendësministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural

  Erxhan Galushi – Zëvendësministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural

  Magbule Shkodra – Zëvendësministre e Pushtetit Lokal

  Eldis Abazi – Zëvendësministër i Zhvillimit Rajonal

  Arbër Grabovci – Zëvendësministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit

  Halil Matoshi – Zëvendësministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një aksident i rëndë ka ndodhur mes dy veturave gjatë ditës së sotme në fshatin Frashër të Mitrovicës. Nga aksidenti janë lënduar...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Pas takimeve të ndara, në Bruksel po zhvillohet takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, Policia ka gjobitur shoferin për tejkalim në vijë të plotë. Policia ka arritur që ta identifikojë...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, në një intervistë për mediat serbe deklaroi se është shumë e rëndësishme që të gjitha marrëveshjet...
  Sport27 Shkurt 2024
  Interi i këtij edicioni është një skuadër e frikshme, që nuk mund ta ndalojë askush. Skuadra e udhëhequr nga Simone Inzaghi është...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...
  Vip27 Shkurt 2024
  Aktori i “Sex and the City”, Eddie Driscoll, ka vdekur në moshën 60-vjeçare pas një beteje me kancerin. Eddie Driscoll luajti në...
  Sport27 Shkurt 2024
  Roma ka marrë fitoren e pestë në gjashtë ndeshjet e fundit në Serie A që po udhëheqet nga Daniele De Rossi. Legjenda...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar aktualisht në Doha të Katarit. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.