×
 • Lajme
 • Lajme

  Këshilltari i Pacollit: Serbia e ka garantuar njohjen, publiku të përgatitet për kompromisin që do ta bëjë Kosova

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Jetlir Zyberaj, ish këshilltar i ish ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se në katër vjetët e fundit në secilin takim ndërkombëtar u është thënë se Kosova duhet të bëjë një kompromis për arritjen e marrëveshjes me Serbinë.

  Ai ka theksuar se Serbia është pajtuar që ta njohë Kosovën dhe se sipas tij kosovarët duhet të përgatiten për çmimin e saj.

  “Çlirimi dhe pavarësia e Kosovës ishin një histori e koordinuar me Perëndimin, kryesisht Shtetet e Bashkuara dhe Evropën. Tani po flasim për ta bërë Serbinë që ta njohë Kosovën. Të gjithë liderët e dinë që kjo kërkon një konsensus në Kosovë për çështjet që do të ngrihen, përfshirë ofertën që duhet të bëjmë në procesin e negociatave që do të sigurojë njohjen”, ka thënë Zyberaj përmes Facebook.

  “Politikanët po flasin me naracionin populist dhe me frymën në mediat sociale, por ata duhet të jenë transparente dhe të përgatisin publikun për kompromisin që do të bëjë Kosova kur Serbia të japë njohjen e Kosovës. Çmimin e njohjës. Kjo është çështja krejt. Në secilin takim ndërkombëtar na ështê bërë e qartë ( së paku në 4 vitet e fundit) se Kosova duhet të jap një kompromis për marrëveshjen, sepse Serbia e ka garantuar pjesen e vet: Njohjen e Kosovës si shtet të pavarur dhe Sovran”.

   

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Kronika18 Prill 2024
  Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin Babush, i cili po drejtonte veturën me afat...
  Kronika18 Prill 2024
  Mbi 10 mijë raste të raportuara të dhunës në familje janë bërë në Policinë e Kosovës prej vitit 2020 deri më 2023...
  Lajme18 Prill 2024
  Të martën, Kosova u mbështet nga shumica dërrmuese e deputetëve në Asamblenë e Parlamentare të Këshillit të Evropës, duke shënuar një hap...
  Të tjera
  Opinione18 Prill 2024
  Burimi: The Guardian (Titulli origjinal: Netanyahu faces tough questions on Iran – because we Israelis don’t need any more forever wars) Shkruan:...
  Vip18 Prill 2024
  ‘Big Love’ është rikthyer përsëri dhe në këtë edicion të formatit më të ndjekur të ‘BBV3’. Pasditen e sotme, banorët janë mbledhur...
  Vip18 Prill 2024
  Juliana Nura, një ndër bukuroshet që mori pjesë në shtëpinë e “Big Brother VIP Kosova 1”, ka thumbuar aktorin Vedat Bajrami, me...
  Sport18 Prill 2024
  Real Madrid dhe Bayern Munchen, i kompletuan mbrëmë çiftet gjysmëfinaliste të UEFA Champions League. Këto dy skuadra pikërisht do të përballen me...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Kuvendin e Kosovës do të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.