×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kalifornia përfshihet nga zjarret: Gjashtë të vdekur dhe mijëra persona largohen nga aty

  FrontOnline
  22 Gusht 2020

  Gjashtë njerëz kanë vdekur në disa zjarre ë përfshinë Kaliforni e që e kanë mbushur ajrin me tym të në pjesën më të madhe të perëndimit të SHBA.

  Në gjendje më të keq nga qindra zjarre që digjen në të gjithë shtetin janë në malet në jug dhe në lindje të San Franciskos.

  Zyrtarët thonë se zjarret u filluan nga më shumë se 12,000 goditje rrufesh në mes të një valë të lartë nxehtësie.

  Qindra ndërtesa janë djegur dhe mijëra të tjerë janë në rrezik.

  Ditën e premte, zyrtarët e urgjencës thanë që disa nga zjarret ishin dyfishuar në madhësi nga një ditë më parë dhe tani kanë detyruar 175,000 banorë të ikin.

  Mbi 10,000 zjarrfikës po luftojnë me flakët, të cilat janë në territore të vështira të ndërhyrë dhe janë ushqyer nga erërat e forta, raporton ora news

  Dy prej zjarreve tani janë 7 dhe 10-të më të mëdhenjtë në historinë e shtetit, tha guvernatori Gavin Newsom në një konferencë shtypi ndërsa kërkoi nga presidenti Trump që të nënshkruajë një deklaratë të madhe për katastrofat.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnjë, ku një 82-vjeçar, Behar Musaku ka qëlluar me armë zjarri të bijë, dhe më...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Jeta e kryeministrit sllovak Robert Fico nuk është më në rrezik, pas atentatit me të cilin është përballur ditë më parë, ka...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...
  Lajme19 Maj 2024
  Kandidati i PDK-së për kryeministër, Bedri Hamza, në Zvicër është takuar me diasporën atje, të cilët i ka falënderuar për mikëpritjen. Ai...
  Lajme19 Maj 2024
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë të pavërteta kur deklaron se...
  Lajme19 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës ka njoftuar se sot është djegur një kontejner i mbeturinave. Në njoftim thuhet se falë reagimit të qytetarëve është...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka vdekur ditën e shtunë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Bylykbashi. Më parë, i ndjeri kishte kërkuar ndihmë edhe për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.