Bota/Rajoni

Joe Biden kritikon Trumpin: The se virusi do të zhdukej, mbi 25,000 amerikanë vdiqën për një muaj

Joe Biden kritikon Trumpin: The se virusi do të zhdukej, mbi 25,000 amerikanë vdiqën për një muaj
16:16 | 04 Gusht 2020

Kandidati për president të Shteteve të Bashkuara nga radhët e Partisë Demokratike, Joe Biden, ka thënë se kreu i tanishëm i Shtëpisë së Bardhë gaboi kur tha se koronavirusi do të zhdukej.

Ai gjithashtu kërkoi nga presidenti amerikan që të ngrihet dhe ta bëjë punën e vet, duke e sulmuar për numrin e madh të viktimave të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara.

“Më 1 korrik, Donald Trump parashikoi se koronavirusi thjesht do të zhdukej. Ai ishte gabim dhe mbi 25,000 amerikanë vdiqën për shkak të virusit muajin e kaluar”, shkroi Biden në llogarinë e tij në Twitter.

“Zotëri presidenti, ngritu dhe bëje punën tëndë para se edhe më shumë familje ta ndiejnë dhimbjen e humbjes së një më të dashuri”, thuhet më tej në postimin e ish-nënpresidentit amerikan.

Joe Biden dhe Donald Trump do të përballen në zgjedhjet presidenciale më 3 nëntor, ndërsa pandemia pritet të jetë një ndër temat më të “nxehta” të fushatës.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera