Bota/Rajoni

Izraeli raporton rritjen më të lartë ditore ndonjëherë të rasteve me coronavirus

Izraeli raporton rritjen më të lartë ditore ndonjëherë të rasteve me coronavirus
18:12 | 23 Shtator 2020

Disa ditë pas fillimit të një bllokimi të dytë mbarëkombëtar në Izrael, numri i infeksioneve të coronavirusit ka arritur një rekord të ri të lartë me gati 7,000 raste.

Sipas deklaratës së ministrisë së shëndetësisë të mërkurën, 6.923 pacientë të rinj u regjistruan një ditë më parë, shkruan Al Jazeera.

Rekordi i mëparshëm u arrit javën e kaluar, kur 5,533 raste të reja u konfirmuan në një ditë të vetme.

Izraeli, një vend me rreth nëntë milionë njerëz, tani ka një nga nivelet më të larta në botë të coronavirusit për një kokë banori dhe zyrtarët shëndetësorë thonë se spitalet po i afrohen shpejt mbushjes së kapacitetit.

Siç është bërë e ditur më tej, kishte 61,165 teste të kryera të martën, që do të thotë se 11.7 për qind e testeve ishin pozitive, numër pak më i madh se një ditë më parë.

Ministria e shëndetësisë ka udhëzuar spitalet të vonojnë operacionet jo-thelbësore dhe të hapin pavijone shtesë të coronavirusit ndërsa numri i rasteve të rënda vazhdon të rritet.

Qeveria javën e kaluar vendosi një bllokim mbarëkombëtar që mbylli shkollat, qendrat tregtare, hotelet dhe restorantet.

Kabineti qeveritar është vendosur të takohet më vonë të mërkurën për të diskutuar masat e mëtejshme.

Izraeli lëvizi shpejt për të bllokuar kufijtë e tij kur shpërthimi ndodhi në mars dhe vendosi një bllokim që dukej se përmbante virusin.

Por qeveria rihapi ekonominë shumë shpejt dhe një shpërthim i ri është përhapur shpejt gjatë verës. Ekonomia, ndërkohë, nuk është rikuperuar nga një rënie serioze e shkaktuar nga bllokimi i parë.

Përtej kufizimit të mëtejshëm të aktivitetit ekonomik, zyrtarët kanë qenë duke diskutuar mbylljen e sinagogave dhe goditjen e protestave – të dyja këto rrezikojnë të shkaktojnë një reagim publik.

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera