Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Izraeli po shkon në një bllokim të dytë mbarëkombëtar nga Covid-19

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Izraeli ka miratuar një bllokim të dytë të përgjithshëm ndërsa rastet e koronavirusit rriten në të gjithë vendin.

  Bllokimi, i cili pritet të fillojë të Premten pasdite, do të shohë që vendi të kthehet në të njëjtat kufizime të rënda të bllokimit të parë në Prill. Shkollat, restorantet (përveç shpërndarjes) dhe vendet e argëtimit do të mbyllen, si dhe bizneset e tjera, për një periudhë fillestare prej tre javësh. Sektori publik do të funksionojë me një fuqi punëtore të kufizuar, ndërsa bizneset e sektorit privat mund të veprojnë për sa kohë që jo-të punësuarit nuk hyjnë në hapësirën e punës.
  Nga njerëzit do të kërkohet të qëndrojnë në largësi brenda 500 metra nga shtëpitë e tyre. Shërbimet e urgjencës, si dhe farmacitë dhe dyqanet e ushqimit do të qëndrojnë të hapura. Mbledhjet në natyrë do të kufizohen në 20 persona, ndërsa tubimet në ambiente të mbyllura në dhjetë.
  Kufizimet do të lehtësohen pasi Izraeli të regjistrojë një rënie të ndjeshme të normave të infeksionit, megjithëse nuk është vendosur asnjë numër për atë që mund të përbëjë një rënie të tillë, shkruan CNN, transmeton Front Online.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ushtria e Kinës tha sot se kishte dëbuar një anije luftarake amerikane që kishte “depërtuar ilegalisht” në një arkipelag që ajo kontrollon...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën nëntë persona tani janë konfirmuar të vdekur si rezultat i një sulmi me dron rus në rajonin e Kievit të...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Të tjera
  Kronika23 Mars 2023
  Një person raportohet të ketë qenë viktimë e grabitjes dje në fshatin Bablak të Ferizajt. Viktima mashkull ka raportuar se derisa ka...
  Lajme23 Mars 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken that të mërkurën se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i hapte rrugën...
  Lajme23 Mars 2023
  Një rast i vjedhjes grabitqare është raportuar dje në Sllatinë të Fushë-Kosovës. Viktima femër ka raportuar se derisa ishte duke qëndruar në...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kurti ftoi për bamirësi e solidaritet....
  Lajme23 Mars 2023
  Një përleshje mes disa nxënësve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në shkollën e mesme “Adem Gllavica” në Lipjan. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.