×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Izraeli dhe Palestina kthejnë masat pas shtimit të rasteve të koronavirusit

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Autoritetet izraelite dhe palestineze i kanë kthyer disa masa kufizuese për shkak të rritjes së numrit të rasteve të koronavirusit.

  Një izolim i pjesshëm hyri në fuqi të mërkurën në një qytezë në pjesën qendrore të Izraelit dhe në disa lagje të qytetit Tiberias, ku shkalla e infektimeve është veçanërisht e lartë.

  Autoritetet palestineze e vendosën në karantinë qytetin Hebron në Bregun Perëndimor, shkruan “Reuters”.

  Izraeli ishte një ndër shtetet e para që i mbylli kufijtë dhe vendosi karantinë, kur ishin paraqitur rastet e para të koronavirusit në botë. Palestinezët morën vendime të ngjashme menjëherë më pas.

  Deri më tani, Izraeli i ka regjistruar 308 të vdekur, shumë më pak se vendet e zhvilluara. Në territoret palestineze nga koronavirusi kanë vdekur vetëm tre persona.

  Pavarësisht rritjes së numrit të rasteve, Izraeli nuk pritet të vendoset në karantinë të plotë, gjatë së cilës ishte shënuar rritje e madhe e papunësisë.

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.